Boston Dynamics'in Yeni Robotu: Stretch

Geçtiğimiz sene 1.1 milyar dolara satılan ve Spot isimli robot köpeği ile oldukça ses getiren ABD merkezli Boston Dynamics, kargo ve taşımacılık alanında faaliyet gösteren yeni robotu Stretch'i tanıttı. Depolardaki kutuları taşıyacak olan Strecth, lojistik endüstrisindeki otomasyon sorunlarına ve e-ticaretteki depo otomasyonlarındaki artan talebe bir çözüm olarak doğdu.

https://twitter.com/BostonDynamics/status/1376474451404058626

Lojistik sektöründeki tır doldurma ve boşaltma ihtiyaçlarını gidermek için tasarlanan robot saatte 800'den fazla kutuyu taşıyıp yerini değiştirebiliyor. Robotun geliştirilmiş vantuz sistemleriyle çalıştığı belirtiliyor. Hareket edebilen bir platform üzerine oturtulmuş olan robot şimdilik küçük kutuları taşıyor. Robot ayrıca yükleme rampalarında gezinebiliyor, dar alanlarda manevra yapabiliyor ve değişen tesis düzenlerine uyum sağlayabiliyor. Ayrıca her müşteri kapsamlı bir eğitim gerektirmeden robotu kullanabilecek.

Önce kamyonun boşaltılmasıyla başlayıp daha sonra sipariş oluşturmaya kadar genişleyerek bir dizi kutu taşıma görevinin üstesinden gelmek için tasarlanan Stretch, depoların mal akışını artırmayı, fiziksel olarak zor görevlerde çalışan güvenliğini artırmayı ve pahalı sabit otomasyon maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor. Strecth, özellikle depo tesisleri ve dağıtım merkezleri için tasarlanmış ilk ticari robotu olarak firmalara esneklik katıyor. Son olarak robotun 2022'de satışa sunulması bekleniyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir