Boston Dynamics robotları silahlandırmayla ilgili bir mektup yayınladı

Boston Dynamics, yakın zaman önce robotların silahlandırılmasının ve bu durumun yol açabileceği sonuçların yer aldığı bir açık mektup yayınladı.

Ünlü mühendislik, yapay zekâ ve robotik tasarım şirketi Boston Dynamics, yakın zaman önce robotların silahlandırılmasını kınayan bir açık mektup yayınladı. Önemli robotik firmaları Boston Dynamics, Agility, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics tarafından imzalanan mektupta, robotların silahlandırılmasının insanların teknolojiye olan güvenini zedeleyebileceği belirtildi. 

Robotları silahlandırmak, teknolojiye olan güveni zedeler!
Geçtiğimiz gün Boston Dynamics tarafından açık bir şekilde yayınlanan mektupta, "Uzaktan veya otonom olarak çalıştırılan, yaygın olarak halka açık olan, insanların yaşadığı, çalıştığı ve daha önce erişilemeyen yerlere gidebilen robotlara silah eklemenin, yeni riskler ve ciddi etik sorunlar doğurduğuna inanıyoruz. Bu yeni yetenekli robotların silahlaştırılmış uygulamaları, topluma getireceği muazzam faydalara zarar verecek şekilde, halkın teknolojiye olan güvenini de zedeleyecektir." ifadelerine yer verildi. 

boston-dynamics-1

Mektupta son olarak "Ayrıca robotik camiasındaki her kuruluşu, geliştiriciyi, araştırmacıyı ve kullanıcıyı, bu tür robotlara silah eklememek, yetkilendirmemek, desteklememek veya bunlara izin vermemek için benzer taahhütlerde bulunmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi. 

Yayınlanan mektuptan anlaşılacağı kadarıyla Boston Dynamics ve mektupta imzasını taşıyan önemli birkaç robotik şirketi şu an için robotları silahlandırmanın doğru olmadığına değiniyor. Şirketler, robotlara böyle bir güç vermenin, insanların teknolojiye olan güvenini zedeleyeceğini düşünüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir