Booking, Türkiye'ye Geri Dönüyor

2017 yılının mart ayında otel rezervasyon platformu Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından açılan dava sonucunda, vergi ödemediği ve haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle durdurulmuş ve siteye erişim engeli getirilmişti.

Otel rezervasyon platformu, o zamandan beri Türkiye'de faaliyet göstermiyor. Ve aradan geçen yaklaşık 3,5 yıllık sürenin ardından, Booking.com tekrardan Türkiye'ye dönmeye hazırlanıyor.

https://pazarlamasyon.com/son-dakika-bookingin-turkiyedeki-faaliyetleri-durduruldu/

Sabah gazetesinin paylaştığı habere göre, Hollanda merkezli rezervasyon sitesi Booking.com'un Türkiye'de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul etmiş ve bu sayede faaliyetlerine yeniden başlayabilecek. Şirketin Türkiye'de elde ettiği cirodan %7.5 oranında vergi vereceği ifade ediliyor.

Booking.com'un Hollanda merkezindeki yetkililerinin Türkiye'de Turizm, Maliye ve Ticaret Bakanlıkları ile görüşmelerini sürdürdüğü öğrenildi. Türkiye'de ofis açması ve vergi ödemesi halinde faaliyetlerine devam edebileceği söylenen Booking.com'un bu yönde çalışmalarını hızlandırdığı vurgulanıyor.

Mart 2017'de Booking.com'a getirilen erişim engelinin ardından, rezervasyon sitesine Türkiye'den giren kullanıcılar, site içerisinde Türkiye'deki otelleri görüntüleyemiyorlar, ancak yurtdışındaki otellere erişebiliyorlardı. Eğer herhangi bir aksilik çıkmazsa, bu kısıtlama önümüzdeki günlerde ortadan kalkacak.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir