Black Friday’de en çok ziyaretçi alan e-ticaret siteleri açıklandı

Gemius verilerine göre kasım ayında e-ticaret sitelerini 57 milyon kişiye yakın kullanıcı ziyaret etti.

Her yıl Kasım ayında yaşanan alışveriş çılgınlığı bu yıl da hız kesmedi. Pandemi sürecinde kullanıcıların online alışverişe eğilimi artarken, e-ticaret devleri düzenledikleri onlarca farklı kampanyayla dikkatleri üzerine çekti. Şirketler, reklam gösterimlerini artırma yoluna giderken, ziyaretçi trafikleri de zirve noktasına ulaştı.

İnternet kullanıcılarının davranışlarını ölçen dijital medya araştırması ve teknoloji firması Gemius’ın Kasım 2021 verilerine göre e-ticaret devleri Kasım ayında düzenledikleri kampanyalarla büyük bir kullanıcı kitlesini kendilerine çekmesini bildi. Bu süreçte yaklaşık 57 milyon kullanıcı e-ticaret sitelerine akın etti. İndirim günlerine erkekler daha fazla ilgi gösterdi. Toplam ziyaretçi sayısının yüzde 52.45’ini erkekler oluştururken, kadınlar yüzde 47.55 ile geriden geldi.

11.11 kampanyalarına ağırlık verilen dönemde 30 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan siteler, 22 Kasım haftasında ise ziyaretçi sayılarını 30 milyonun altına düşürmedi. Black Friday indirimlerinin son gününü kaçırmak istemeyenler de gözlerini alışveriş sitelerinden alamadı ve 28 Kasım’da 32.5M seviyesi yakalanarak zirveye ulaşıldı. Zirvenin yaşandığı gün en çok ziyaret edilen ilk 3 e-ticaret sitesi ise Trendyol, Hepsiburada ve Çiçeksepeti oldu.

Öne çıkan isim Trendyol oldu

Kasım ayı boyunca e-ticaret devleri birbirleriyle yarış halindeydi. En çarpıcı kampanyalarla daha çok satış yapmak isteyen siteler, bunda başarılı da oldu. Gemius Audience'ın en güncel verilerine göre, e-ticaret endüstrisinin en çok ziyaretçiye ulaşan platformları sıralamasında ilk sırada Trendyol yer aldı. Hepsiburada, n11.com, ÇiçekSepeti, letgo, Getir, Yemeksepeti, Gittigidiyor, Dolap ve Amazon da ilk 10'da bulunan siteler arasında yer aldı.

Gemius AdReal'in verilerine göre e-ticaret kategorisi, internete giren her 100 kişiden 97’sine reklamlarını ulaştırmayı başardı. Trendyol, Kasım ayı boyunca reklam gösterimini en çok artıran e-ticaret platformu olurken, böylece daha fazla kullanıcıyı kampanyalarına çekmeyi başardı. Yemeksepeti, Hepsiburada, n11.com, Çiçeksepeti, Getir, MediaMarkt, Amazon, A101 ve FLO da en çok reklam veren ilk 10 e-ticaret firması arasında yer aldı.

Makyaj kategorisini maskara domine etti

Hepsiburada’da hem Black Friday hem de 11.11 kampanya dönemlerinde rafta ağırlıklı olarak görülen kategori yüzde 72 ile maskara oldu. Maskarayı yüzde 22 ile ruj takip etti. Trendyol’da ise kategori çeşitliliğinin yüksek olduğu dikkat çekerken, ilk sırada ise yüzde 27 ile maskara yer aldı. Maskarayı yüzde 14 kapatıcı ve yüzde 12 ile ruj takip etti.

İndirim günlerinin en gözde kategorilerinden biri de Elektrikli Kişisel Bakım Kategorisi oldu. Bu kategoride Trendyol’un yüzde 50 payla dijital raf payı rekabetinde önde olduğu görüldü. Trendyol'da sırası ile Shibowavy, Babyliss, Arzum, Fakir raflara hakim olurken Hepsiburada'da erkek bakım ürünleri ile Philips, Braun ve Yopigo  rafta yer almadı. Rafı Maybelline New York, L'Oreal Paris ve Avon domine etti. Hepsiburada’da Black Friday ve 11.11 kampanya dönemlerinde raflarda ağırlık kazanan Erkek Bakım Ürünleri olurken, Trendyol’da ise kadın ağırlıklı kullanıcı etkisi ile saç bakım kategorisinin rafı domine etti. Bu kategori altında Trendyol’da %79 payla ilk sırada saç maşası yer aldı. Bu yüksek oranın yakalanmasında sık sık saç maşasıyla ilgili hesaplarından paylaşımda bulunan influencer’ların etkisi büyük oldu. Kategori dijital rafında pay alan ürünlerin indirim oranları kıyaslandığında %50 ve üzeri indirim olan ürün sayısında 11.11'e oranla yüzde 17 azaldığı görüldü.

Kariyer
Arzum 55’inci yaşını 55 ayrı tasarımla kutladı

Arzum, 55’inci yılını 55 farklı tasarımcıyla gerçekleştirdiği sergi ile kutladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir