Bitcoin'de dalgalanma devam ediyor

Fed'in dün gece açıkladığı faiz kararının ardından Bitcoin'de dalgalanma yaşandı.

Kripto para piyasasında uzun süredir sert düşüş eğilimi devam ederken dün sabah saatlerinde 20 bin 185 dolara kadar değer kaybederek son bir buçuk senenin en dip seviyesini gören Bitcoin, yatırımcılarını endişelendirmişti. Kripto para piyasasındaki bu gerileme yatırımcıların endişelerini artırırken panik satış sonucu borsaya girişler ise son üç buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin'de yaşanan bu düşüşün ana nedeni, Amerika’da enflasyon verisinin 8,6 olarak açıklanmasının ardından, ülkenin 40 yıl sonra en yüksek enflasyon değerine ulaştığı görülürken Amerikan Merkez Bankası Fed'in açıklayacağı faiz kararının ne olacağına dair şüpheler olarak görülüyordu. Fed, dün gece faiz kararını açıkladı. Amerikan Merkez Bankası, 28 yılın ardından ilk kez faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e çıkardı; böylece son 28 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleşmiş oldu. 

bitcoin-fed-1

Fed'in faiz kararından önce 21 bin doların hemen üzerinde seyreden Bitcoin, faiz artırımının açıklandığı saat aralığında yüksek düzeyde volatilite gördü. Kısa bir zaman aralığında 20 bin 250 ila 22 bin 500 dolar arasında dalgalanan Bitcoin fiyatı, 23 bin dolara kadar yükseldi. Bu dalgalanmanın ardından en büyük kripto para birimi Bitcoin'in değeri, Asya işlem saatlerine girilmesiyle tekrardan 21 bin 750 dolara kadar geriledi. Bitcoin için 20 bin dolar desteği yatırımcılar için oldukça önem arz ediyor. Panik satışın yarattığı etkiyle, geçtiğimiz günlerde son üç buçuk yılın en yüksek borsaya giriş seviyesi yaşanmıştı. 20 bin dolar desteğinin kırılması panik satışı tetikleyip Bitcoin'in değerinde sert bir düşüşe neden olabilir. 

Enflasyonla mücadele konusunda kararlı bir tavır takındıklarını bildiren Fed Başkanı Jerome Powell yaptığı açıklamada, faiz artırımlarının süreceğini, enflasyon hedefinin yüzde 2 olduğunu, işsizlik ve ekonomik aktivitenin yavaşlasa dahi iyi olduğunu belirti. Tarihi zirvesinden yüzde 69 geride seyreden Bitcoin, Fed'in faiz kararının ardından haftanın direnç bölgesi 23 bin doları test ettiği görüldü. Fed başkanı Powell'in yaptığı açıklama ile Fed'in kararlılığının anlaşılmasının piyasalara ilk etkisi olumlu oldu. 

bitcoin-fed-2

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, kripto para piyasasındaki sert düşüş eğilimin temel nedenlerinden olan enflasyonun ilk olarak yatay hareket edeceğini ve sonrasında da yavaşlayacağını öngördüklerini ama enflasyonun yükselmeye devam ettiğini söyledi. Enflasyondaki artışın, yatırımcıların riskli varlıklardan çıkışını hızlandırırken panik satışı artırabileceğini ve buna bağlı olarak kripto paralarda ağır satış baskısı yaratabileceğini söyleyebiliriz.

Kariyer
The Hammers Awards'22 Sector Hammers kategorisinin jüri başkanı Mustafa Kabakçı

The Hammers Awards 2022'de Sector Hammers kategorisinin jüri başkanı Ülker CMO'su Mustafa Kabakçı oldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir