Bitay global yatırımlarına devam ediyor

Kripto para platformu Bitay CMO’su Nilay Özmen ile, Bitay’ın diğer yerli borsalardan güvenlik konusundaki endişelerine nasıl cevap verdiğini ve global çerçevedeki hedeflerini konuştuk.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ında Araştırma-Geliştirme Projesi olarak geliştirilen Bitay Teknoloji, kısa bir süre içerisinde hacimsel olarak Tüekiye'nin en büyük kripto para borsaları arasında yer alıyor. Bitay CMO’su Nilay Özmen'e; Bitay’ın diğer yerli borsalardan güvenlik konusundaki endişelerine nasıl cevap verdiğini ve global çerçevedeki hedeflerini sorduk.

Bitay, rekabetin son derece yoğun olduğu yerli borsalardan biri olarak rakiplerinden nasıl ayrılıyor? Kullanıcıların özellikle güvenlik konusundaki endişelerine nasıl cevap veriyor?
Bitay Teknoloji; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ında Araştırma-Geliştirme Projesi olarak geliştirildi. Faaliyetlerimize 2018’de, müşteri alımına ise 2019’un son çeyreğinde başladık. 1.5 yıllık süre içerisinde müşteri deneyimi ve ürün kalitesine odaklanarak 1 milyon aboneye ulaştık. 

Hacimsel olarak Türkiye’nin en büyük kripto para borsaları arasında yer alıyoruz. Kolay, hızlı, kesintisiz ve kaliteli hizmet anlayışıyla günlük 250 milyon doların üzerinde işlem hacmini yönetiyoruz. Halihazırda Estonya, Hindistan ve ABD’de de kripto para lisanslarımız bulunuyor. Hedefimiz ise 2022’nin ilk çeyreğinde bu ülkelerde faaliyete başlamak. Bu ülkelerde NFT pazaryerimiz, visa altyapısını kullandığımız kredi kartımız, müşterilere hem finansal avantaj hem de birçok alanda indirim dünyası sunacak bağlılık programımız gibi alternatif ürünler ile bu alanda uçtan uca tüm ihtiyaçları karşılayacak bir dünya sunuyoruz. Ekosistemi Bitay Coin ile destekleyerek, müşterilerimize fırsatları bol bir platform yaratıyoruz. Bitay Coin müşterilere yaptıkları işlemlerde sağlayacağı komisyon indirimleri dışında, Bitay kredi kartında indirim ve avantajlı bir dünya sunuyor. Aynı zamanda NFT platformunda öncelikli olma ve yine fiyat avantajları ile müşterilerimiz için ön plana çıkıyor. Şu anda Türkiye pazarında sunulmayan ancak tüm pazarlarda sunmayı planladığımız stake teklifi ile de ekstra gelir elde etmelerini sağlayan avantajlı bir ürün halini alıyor. 

Kripto para dünyasına yeni girecek yatırımcılar yatırım yapmadan önce hangi konulara hâkim olmalı?
Kripto paraları incelediğinizde, birçok projeyi ve projenin ekosistemini destekleyen bir yatırım aracı olduğunu görüyorsunuz. Bu projelere yatırım yapılırken, hangi ihtiyacı karşıladığı ve bu ihtiyacın hangi alanlar ile bağlantılı olduğunu incelememiz çok önemli. Yatırımların duyum ve tavsiye ile değil, detaylı araştırmalar ile yapılması, benzer projelere göre farklılıkları ve fiyatlaması dikkat edilmesi gereken en önemli konular. Ayrıca yatırımcıların sektörel gelişmeleri ve kripto gündemini düzenli olarak takip etmeleri de faydalı olacaktır. Bitay YouTube kanalından hafta içi her gün yaptığımız yayınları takip ederek, sektörde öne çıkan haberler ve trendler hakkında güncel bilgilere ulaşabilirler.

Kripto paraya ilginin özellikle son yıllarda arttığı bir dönemdeyiz. Kripto paranın yıldızı Bitcoin olsa da altcoin’ler de oldukça popüler. Bitay’da yeni altcoin’ler görecek miyiz?
Altcoin’leri listelerken hem pazarın hem de müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda araştırmalar yapıyoruz. Her altcoin ayrı bir proje ve her projeyi de ayrı bir ürün olarak değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmelerde projelerin birbirleri ile olan ilişkileri, hangi kategoride yer aldıkları, hacimleri gibi bilgilere bakıyor ve önceliğimizi belirliyoruz. Bunun sonucunda da borsamıza yeni altcoin’ler ekleyerek müşterilerimize geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Bitay Teknoloji olarak hem altcoin sayımızı hem de çiftimizi her geçen gün arttırıyoruz. Türkiye pazarında en çok altcoin sayısı ve çifti toplamına sahip borsayız. 

Kurumsal yatırımcı kripto paraya neden yatırım yapıyor?
Her yatırım aracı hem riskleri hem de fırsatları barındırıyor. Yatırımınızı bir portföy haline getirirken, risk algınıza göre çeşitli ürünlerle portföyünüzü oluşturuyorsunuz. Hem riskleri yönetebilmek hem de yatırımınızı değerlendirmek için portföy çeşitliliği çok önemli. Bu sebeple risklerini yönetmek isteyen kurumsal yatırımcılar, özellikle kripto paralara yatırım yaparak portföylerini çeşitlendiriyorlar. Kripto paraların geçmişine baktığınızda da portföylere en fazla getiri sağlayan yatırım araçlarından biri olduğu da net bir şekilde gözüküyor. İlerleyen dönemlerde kurumsal yatırımcıların portföylerinde kripto paranın ağırlığının daha fazla olacağı ve ön plana çıkan projelerin daha fazla yatırım alacağını söyleyebiliriz.

Bitay Akademi’den bahsedebilir misiniz? 
Uzman kadromuz tarafından özgün içeriklerle hazırlanan Bitay Akademi, kripto dünyasına dair bilinmesi gereken konuları ele aldığımız ve özellikle yeni yatırımcıların faydalanabileceği bir eğitim platformu. Doğru yatırımın nasıl yapılacağını öğrenip, minimum risk ile maksimum kazanç elde etmek isteyen tüm yeni yatırımcılar, teknolojiden finansa, kripto dünyasına dair pek çok konuda eğitim alma imkânı buluyor. Ayrıca Bitay Game platformumuz sayesinde Bitay Akademi’de öğrendikleri bilgileri, sanal para ile risk almadan deneyimleme imkânı buluyorlar. Gerçek zamanlı piyasada yatırım deneyimi kazanırken, aynı zamanda harika hediyeler kazanma şansına da sahip oluyorlar.

Bitay olarak, yerel ve global çerçevedeki hedefleriniz nelerdir?
Bitay bir teknoloji şirketi. Uzmanlığımız blokzincir teknolojileri. Kripto para borsası olarak başlayan hizmetlerimizi, yeni ürünlerle zenginleştirerek devam ettiriyoruz. Tüm dünyada kripto paraların piyasa değeri 2020 yılında 500 milyar dolarken, 2021 yılında 3 trilyon doların üzerinde piyasa değerine ulaştı. 2022’de de katlanarak artacağını öngörüyoruz. Bu noktada sadece Türkiye’de değil, Türkiye’nin global borsası olmanın verdiği sorumlulukla, yatırımlarımızı fırsatları görerek kararlılıkla ilerletiyoruz.  Estonya, Hindistan ve ABD’de sahip olduğumuz kripto para borsası lisanslarımız ile 2022’in ilk çeyreğinde bu ülkelerde faaliyetlerimize başlayacağız. Ayrıca bu pazarlardaki kripto para borsalarımızda ürün çeşitliliğimizi artırmayı, dijital sanat eserlerini alıp satabilecekleri NFT platformundan, gerçek zamanlı fiyatlardan coin harcayabilecekleri kredi kartı projelerimize kadar, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını uçtan uca karşılamayı hedefliyoruz. 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir