Bir Marka Olarak Michael Jordan: Son Dans(!)

Netflix, birçok sporsever tarafından beklenen ve her hafta 2 bölüm olarak yayınlanacak olan "Last Dance" belgeselinin ilk 2 bölümünü yayınladı. Belgesel, Michael Jordanlı Chicago Bulls'un son sezonunu anlatırken o takımda oynayan kilit oyuncuların hikayesine de yer veriyor.

Michael Jordan "son dans"ını Chicago Bulls ile yapmış olsa da aktif basketbol kariyerinden sonra iş adamlığına geçen en başarılı figür olma özelliğini taşıyor. 15 yıllık basketbol kariyerinde 6 kez şampiyonluk yaşayan Michael Jordan, sadece 2 sezon "en çok kazanan basketbolcu" oldu. 2003 yılında basketbolu bıraktı. Sonraki 17 yıl içinde 2.1 milyar USD servete ulaşarak "ilk" dolar milyarderi sporcu oldu. Michael Jordan'ı bu servete götüren gelişmeleri özetleyelim:

Charlotte Hornets Hisselerinden Elde Ettiği Gelir

Basketbolu bıraktıktan sonraki en büyük yatırımı NBA takımı Charlotte Hornets'in hisselerini satın almasıydı. İlk hisselerini 2010'da alan Jordan, 2014 yılında %90 hisseye ulaştı. 2010 yılında yaptığı 175 milyon USD'lık hisse alımına karşılık 2019 yılında takımın toplam değeri 1.5 milyar USD'ye ulaştı. Yükselen değer sonrası Jordan, hisselerinin bir bölümünü elden çıkardı.

Sporu Bırakmasına Rağmen Süren Sponsorluk Sözleşmeleri

Michael Jordan, NBA kariyeri boyunca 100 milyon USD'den daha az bir gelire sahip oldu. Sponsorluk anlaşmalarından ise 1.7 milyar USD gelir elde etti. Hanes, Gatorade ve Upper Deck ile süren sözleşmeler bu gelirin önemli bir bölümünü sağlıyor. 1.7 milyar USD'nin vergi kesilmemiş tutar olduğunu hatırlatayım.

Alametifarika: Jordan Brand

Nike ve Jordan işbirliği, Michael Jordan'ın küresel ölçekteki ekonomik başarısında ve sembolik bir tüketim unsuru olarak benimsenmesine giden yolda en önemli mihenk taşı olarak değerlendirilebilir. Aktif basketbol kariyerinde kendi adını taşıyan 18 farklı model ayakkabı giyen Michael Jordan, Nike ile çalışmayı sürdürüyor. Nike ve Jordan Brand farklı markalar olsa da operasyonlarını birlikte devam ettiriyorlar. Jordan Brand, Nike'a her yıl yaklaşık 2 milyar USD kazandırıyor. Nike, halihazırda ABD basketbol pazarının %90'ını elinde bulunduruyor.

Diğer Yatırımlar

Michael Jordan, 7 restoran, 1 golf merkezi ve 1 otomotiv bayisine de sahip.

Efsane Chicago Bulls takımı ile "son dans"ını 1997-1998 sezonunda yapan Michael Jordan, 2002-2003 sezonunu Washington Wizards'ta tamamladı ve aktif kariyerini sonlandırdı. Parkelerdeki sportif başarının yerini, başarılı yatırımlar ve işbirlikleri aldı.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir