BİM'in Ana Ortağı, TUSAŞ Ortaklığında Uzay Sanayisine Adım Attı

Dünya Gazetesi'nde Kerim Ülker, dünkü yazısında Türk uzay endüstrisi açısından önemli bir haber paylaştı. Ülker'in paylaştığı bilgiye göre, TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) ve MMT Holding AŞ, C Tech çatısı altında ortak bir girişim şirketi kuruyor. Bu girişim şirketinin kurulması için ocak ayında resmi kurumlara başvurulmuştu, dün ise Rekabet Kurumu'ndan bu ortaklığa izin çıktı ve karar metni açıklandı.

Bu ortaklık kapsamında TUSAŞ; havacılık, uzay sanayisi, savunma ve telekomünikasyon alanlarında ortak çözümler geliştirmek ve üretim, modernizasyon, sistem entegrasyonu ve benzeri alanlarda faaliyet göstermek amacıyla C Tech Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ'nin MMT Holding AŞ'ye ait olan bazı hisselerini satın alacak ve bunun sonucunda C Tech çatısı altında ortak bir girişim şirket kurulmuş olacak.

Kerim Ülker'in yazısında belirttiğine göre, 2015 yılında Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu olarak tanıtılan Türksat 6A projesinin yazılım kısmını MMT Holding AŞ'nin sahibi olduğu C Tech şirketi üstlenmişti. Projede C Tech haricinde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türksat, TÜBİTAK, TUSAŞ ve ASELSAN bulunuyor. Yerli uydunun geliştirme süreci, TUSAŞ'ın Ankara'da bulunan tesisinde devam ediyor ve uydunun 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor. Bununla birlikte henüz kesin olmasa da, Türksat 6A uydusunun Türkiye'den fırlatılması gündemde.

Türksat 6A projesinde yer alan C Tech şirketin sahibi olan MMT Holding AŞ, BİM'in ana ortaklarından biri olan Topbaş ailesine ait. 2016 yılında 30 milyon TL sermaye ile kurulan MMT Holding AŞ'nin iş kolu ise finans kuruluşları olarak görünüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir