Kasten Kusurlu Olarak Tasarlanan 3 Bilindik Marka Logosu

  • Bazı büyük markaların logolarında, kasıtlı olarak yer verilen birtakım küçük kusurlar bulunuyor. Bu kusurlar, markaya ya da logoya dair bazı özelliklerin yansıtılmasını sağlıyor.
  • Bu yazımızda Google, Starbucks ve 7-Eleven'ın logolarında saklı olan kusurlara ve bunların ne anlama geldiklerine değindik.
  • İlgili Yazı: 6 Dev Markanın Logolarına Dair İlginç Detaylar

Büyük ihtimalle pek çok kişi farkında değil, ancak bazı büyük markaların logosu birtakım kusurlar içeriyor. Bu markalar, kasıtlı olarak logolarında bu küçük kusurlara ve yapısal özelliklere yer verdiler. Yani bu kusurların hepsi, üzerinde fazlasıyla düşünülerek logoya yerleştirildi. Genel olarak logosunda yer alan bu kusurlar sayesinde, markaların yansıtmak istediği birtakım özellikler ön plana çıkarılmış oldu. Creative Bloq isimli internet sitesi geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir yazıda, üç büyük markanın logolarında saklı olan kusurları ve bunların anlamlarını açıkladı.

Google

ABD merkezli teknoloji devi Google, 2015 yılında logosunu yeniledi ve yeni logosunda daha önce kullandığı serif yazı tipinin yerine sans serif yazı tipini kullandı. Ancak teknoloji şirketinin yeni logosunda başka bir önemli yenilik daha vardı. Google'ın baş harfini temsil eden G şeklindeki logosunda kullanılan yazı tipi geometrik sans serif olmasına rağmen, bu G harfi mükemmel bir çember oluşturmuyordu. Ancak bu tasarım, Google'ın daha ulaşılabilir ve sıra dışı bir imaj yansıtmasını sağlamak için kasıtlı olarak yapılmıştı.

Starbucks

Dünyanın en büyük kahve dükkanı zincirlerinin başında gelen Starbucks yeniden markalaşmaya gidip logosu olan denizkızını yeşile çevirdiğinde, logoda bir başka önemli değişiklik daha yaptı. Markanın logosu olan denizkızının yüz hatları, New York merkezli bir küresel kreatif danışmanlık şirketi olan Lippincott tarafından asimetrik olarak resmedildi. Zira simetrik yüz hatları, denizkızının soğuk ve insaniyetsiz görünmesine neden oluyordu. Starbucks'ın denizkızının yüzündeki asitmeriyi sağlamak için denizkızının burnunun -bizim bakış açımıza göre- sağ tarafındaki gölge uzatıldı. Bu sayede denizkızına daha samimi ve insani bir görünüm kazandırılmış oldu. http://www.pazarlamasyon.com/marka/starbucks-bir-logonun-anatomisi/

7-Eleven

7-Eleven'ın logosu içerisinde yer alan Eleven kelimesinin tüm harfleri büyük iken sadece sonda bulunan "n" harfi küçük olarak yazılmıştır. 7-Eleven'ın belirttiğine göre, markanın logosunda büyük ve küçük harf kullanma konusundaki bu garip yaklaşımı, markanın daha zarif görünmesini sağlamak için kasıtlı olarak yapılmış bir hamleydi. Aslında bu, 7-Eleven'ın 1960'lı yıllardaki başkanının eşinin fikriydi. Şirketin o zamanki başkanının eşi, markanın logosundaki Eleven kelimesinin sonunda kullanılan büyük "N" harfinin çok sert göründüğünü ve bunun yerine küçük "N" harfi kullanmanın daha zarif görüneceğini düşünmüştü.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir