Başarılı girişimciler yetiştiren ailelerin 4 ortak özelliği [Araştırma]

"Bir Girişimci Yetiştirmek: Çocuklarınızın Hayallerini Gerçekleştirmesine Nasıl Yardımcı Olursunuz" kitabının yazarı Margot Machol Bisnow, başarılı girişimciler yetiştiren ailelerin yapmadığı 4 şeyi sıraladı.

Uzun yıllar ABD'de çeşitli devlet kademelerinde görevler Margot Machol Bisnow, yazdığı makalede,  ailelerin hep çocukları için neler yapmaları gerektiğini düşündüğünü ancak neleri yapmamaları gerektiğini de önemsemeleri gerektiğini söylüyor. Kitabını yazarken "son derece başarılı" çocuklar yetiştiren 70 ebeveynle çocuklarının hayallerine ulaşmalarına nasıl yardımcı oldukları hakkında görüşen Bisnow, bu ailelerin çocuklarını yetiştirmeleri sırasına özellikle yapmadıkları 4 şeyi şu şekilde sıralıyor;

Çocuklarının hobilerini zaman kaybı olarak görmüyorlar

Margot Machol Bisnow, başarılı çocuklar yetiştiren ailelerin, çocuklarının hobilerine gerçek anlamda değer verdiklerini ve onları birer zaman kaybı olarak görmediklerini belirtiyor. Bisnow, "Spor, video oyunları, münazara, müzik, kuş gözlemciliği... Konuştuğum ebeveynlerin çocuklarının bir tutkusu vardı. Ebeveynler çocuklarını asla hobilerinden uzaklaştırmadılar. Çünkü bunun onları zihinsel olarak aktif tuttuğunu biliyorlardı" diyor.

girisimci

Çocuklarının için seçimleri hiçbir zaman onlar yapmıyor

Aileler için çoğu zaman, çocukları için sürekli kara vermenin son derece cazip olabileceğini belirten Margot Machol Bisnow, başarılı ebeveynlerin bu cazibeye direndiğini öne sürüyor. Bisnow, "Ellen Gustafson, çocuklar için okullarda yemek sağlayan FEED Projects'in kurucularından. Annesi Maura bana şöyle dedi: Onu bağımsız olmaya ve kendi başına düşünmeye teşvik ettik. Ona 'Güven ama doğrula' derdim. Kontrol et. Doğru olduğundan emin ol. Çocuğunuzun temkinli büyümesini istersiniz ama korkak değil. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun güçlü yönlerini görebilirsiniz. Ama bunu onun çözmesine izin vermelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, 'Gelecekte hangi seçeneğin sana daha faydalı olacağını düşünüyorsun?' gibi sorular sormaktır" diyor.

Paraya ya da yüksel maaşlı bir işe mutluluktan daha fazla önem vermiyorlar

Çocukların okula gitmesin tek nedeninin diploma almak ya da yüksek maaşlı bir işe girmek olmaması gerektiğine dikkat çeken Margot Machol Bisnow, "Bir şeyi yeterince seven ve bu konuda çok çalışan biri, o alanda bir diploması olmasa bile, bunu bir geçim kaynağına dönüştürmenin bir yolunu bulacaktır" diyor.

girisimci-1

Finansal okuryazarlığı asla ihmal etmiyorlar

Konuştuğu ebeveynlerin, çocuklarına bir şekilde para hakkında bir şeyler öğretmek için çaba sarf ettiklerine değinen Margot Machol Bisnow, "Joel Holland ilk şirketi Storyblocks'un yarısını 2012 yılında 10 milyon dolara sattı. Erken yaşta güçlü bir iş ahlakı edinmiş. Bana "İlkokuldayken herkesin pateni vardı ama ailem bana paten almadı.'Eğer onları istiyorsan, paranı biriktirmelisin' dediler. O zamanlar bu beni kızdırmıştı ama paranın değerini anlamamı sağladı" diyor. Bisnow şöyle devam ediyor: "Ailesi üniversite eğitimi için de ödeme yapmamış. Joel, Babson College'a öğrenci kredileriyle ve çalışarak kazandığı parayla gitmiş. "Üniversite parasını ben ödediğim için hiçbir dersi kaçırmadım. Her dersin maliyetini 500 dolar olarak hesaplamıştım. Eğer bir dersi atlamak isteseydim, bu saat içinde yapabileceğim hiçbir şeyin 500 dolardan daha değerli olmadığını düşünürdüm."diyor. Joel'in hikayesini seviyorum çünkü çocuklara neden yüksek maaşlı kariyerlerin peşinden gitmeleri gerektiğini değil de para hakkında bilgi edinmenin önemli olduğunu öğretmeniz gerektiğini gösteriyor."

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir