Barınma ihtiyacı olan depremzedelere çözüm sunan uygulama: Kanka.host

Barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik geliştirilen platformlardan biri olan kanka.host, depremzedelerin yardımına koşuyor.

Ülkemizde meydana gelen deprem felaketinde birçok vatandaşımız, evlerinin yıkılması nedeniyle barınacak yer bulmakta güçlük çekiyor. Depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için tahsis edilmiş alanlar olsa da, bu alanlar zaman zaman yetersiz kalabiliyor. Barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik geliştirilen platformlardan biri olan kanka.host, depremzedelerin yardımına koşacak nitelikte.

Gönüllü olarak evinizi paylaşın

2022 yılında AFS Gönüllüleri Betigül Erol ve Alara Er tarafından geliştirilen kanka.host, ev arkadaşı arayan kişiler ile oda kiralamak isteyen öğrencileri, gezginleri ve gurbetçileri buluşturmak vizyonuyla ortaya çıktı. 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremin ardından platform, AFS Gönüllüleri Derneği ile iş birliği kurarak depremzedelerin barınma ihtiyacı ile uygulama, sosyal bir amaca yönelik olarak hizmet vermeye başladı. kanka.host, barınma ihtiyacı olan depremzedelerle, gönüllü olarak evini paylaşmak isteyen destekçileri bir araya götürüyor.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanka (@kanka.host)'in paylaştığı bir gönderi

Kanka.host üzerinden evini depremzedelerle paylaşmak isteyen gönüllülerin öncelikle gönüllü formunda yer alan temel bilgileri doldurmaları, ardından ise adli sicil kaydı ve ikametgah bilgilerini doğrulamaları gerekiyor. Uygulamada gönüllülerin evlerini paylaşmaları için iki seçenek mevcut; askıda ev (kimsenin ikamet etmediği ev) ve "evimi gönüllü paylaşabilirim" seçeneği. Bu sayede gönüllüler, ister evde olsunlar ister olmasınlar, evlerini depremzedelere açabiliyorlar. 

Depremzedeler ve hane sahipleri bir araya geliyor

Barınacak yere ihtiyacı olan depremzedelerin ise barınma formunda yer alan bilgileri doldurmaları gerekiyor. Formda aynı hanede kalması gereken kişi sayısı, sağlık problemleri olan bireylerin bilgisi, gidilebilecek şehirler, barınma ihtiyacı olan kişilerin yaşları, yola çıkılabilecek tarih ve ulaşım desteği gibi doldurulması gereken alanlar bulunuyor. Depremzedeler ve gönüllülerin barınma şartları uyduğu takdirde platform kişileri ve hane sahiplerini eşleştiriyor

Uygulama hakkında daha fazla bilgi için kanka.host'un Instagram hesabını takip edebilir, uygulamayı Google Play ve App Store'dan indirebilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir