Warner Bros. Küresel Pazarlama Başkanı Josh Goldstine, Barbie'nin başarılı pazarlama kampanyasının sırrını paylaştı

Eğer demir parmaklıkların arkasına hapsedilmediyseniz, muhtemelen "Barbie" çılgınlığını duymuşsunuzdur. Pazarlama kampanyasının başındaki isim Warner Bros. Küresel Pazarlama Başkanı Josh Goldstine, Barbie'nin başarılı pazarlama kampanyasının sırrını paylaştı.

Eğer, demir parmaklıkların arkasına hapsedilmediyseniz, muhtemelen "Barbie" çılgınlığını duymuşsunuzdur. Kısa bir süre içinde dünyayı saran bu "pembe" furyası, Warner Bros.'un nasıl muhteşem bir pazarlama kampanyasına imza attığını açıkça gözler önüne seriyor. Warner Bros. pazarlama ekibi, yönetmen Greta Gerwig'in pamuk şekeri renkli fantezi filmi "Barbie" ile kitleleri büyülemek için tüm gücüyle çalışıyor. Bu başarının ardında, pembe Xbox'lardan ayakkabılara uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahip  iş birlikleri büyük bir rol oynuyor.

barbie-xbox

Bu yaz, film henüz beyaz perdeye taşınmadığı dönemde bile oldukça ses getirmeyi başarmıştı. Malibu'da Airbnb üzerinden rezervasyon yapabileceğiniz gerçek bir "Barbie Dream House" inşa edildi. Ayrıca, ABD'nin Boston şehrinde, Barbie temasına özel olarak tasarlanmış bir tema parkı da ziyaretçilerini ağırlıyor. 150 milyon dolarlık devasa bütçesiyle dikkat çeken bu pazarlama kampanyasının çabaları, meyvelerini çoktan vermiş gibi görünüyor. Barbie, Kuzey Amerika'da 165 milyon dolar ve küresel çapta etkileyici bir 337 milyon dolar gişe hasılatını geçeren büyük bir başarı elde etti. Bu pazarlama kampanyasının başındaki isim ise Warner Bros. Küresel Pazarlama Başkanı Josh Goldstine oldu. Goldstine, Variety dergisine verdiği röportajda başarının sırrını paylaştı.

"Barbieland'deki Corvette, filmin popülerliğini hızla artırdı"

Josh Goldstine, "Doğru materyal ne olmalı? Ne zaman yayınlamalı? Hikayenin ne kadarını açığa çıkarmalı?" gibi iç tartışmaların ardından, filmle ilgili yayınlanan her ipucuyla birlikte filme olan etkileşim seviyesinin arttığını belirtiyor. Goldstine, Barbieland'deki Corvette sahnesinin ardından filmin popülerliğinin hızlı bir şekilde yayıldığını söylüyor. 

barbieland-corvette

Pembe renginin kampanyanın büyük bir parçası olduğunu belirten Josh Goldstine, "Barbie, kadınların gücünü muhteşem bir şekilde temsil ediyor, bu nedenle pembe renk film için adeta sembol haline geldi" diyor.

"İnsanların merakını uyandırmayı amaçladık"

Josh Goldstine, pazarlama stratejilerini "çörek kırıntısı" stratejisi olarak tanımlıyor. İnsanların merakını uyandırmak ve konuşmalarını sağlamak için filmden küçük ipuçları vererek ilgiyi artırmayı amaçladıklarını belirtiyor. Sosyal medyada organik gelişen etkileşim ve büteli medya unsurlarının birleştiğini belirten pazarlama müdürü, her iki tarafta da dengeli bir yaklaşım izlediklerini belirtiyor. 

barbie-pazarlama-1

"Filmi pazarlama bütçesi, olduğundan çok daha yüksek algılanıyor"

Bütçe konusunda yorum yapmak istemeyen Josh Goldstine, filmin pazarlama bütçesinin normalde olduğundan çok daha yüksek algılandığını ifade ediyor. Goldstine bunun nedenini, birçok markanın Barbie ile iş birliği yapmasına, buna bağlı olarak Barbie'nin oldukça görünür olmasına bağlıyor. 

barbie-pazarlama

Birçok markanın Barbie filmiyle ortaklık yapmasını "35 yıllık kariyerim boyunca böyle bir deneyim yaşamadım" şeklinde açıklayan Goldstine, birçok markanın bu harekete katılmak istemesinin nedenini, filmin dinamik bir şekilde kültüre girmiş olmasına ve satışlarını artırmak için cazip bir fırsat olarak görmelerine bağlıyor.

"Barbie, yalnızca bir film olmanın ötesinde, bir kültür hareketine dönüşüyor"

Son olarak, Airbnb üzerinden kiralanabilen Malibu'daki "Barbie Dream House"tan bahseden Josh Goldstine, Malibu'daki bu devasa malikaneyi Barbie evine dönüştürmeye karar verdiklerini ve bu fikrin büyük ilgi gördüğünü ifade ediyor. Barbie Dream House'un, hem Barbie'nin dünyasını yansıtması hem de gerçek dünyada ilgi çekici bir alan yaratması açısından oldukça etkili bir fikir olduğunu belirtiyor.

barbie-dreamhouse-1

Barbie'nin arkasındaki bu muhteşem pazarlama kampanyası, sadece bir filmi tanıtmakla kalmayıp, aynı zamanda bir kültür hareketine dönüşen bir fenomen yarattı. Hem ödenen hem de kazanılan gelirleri akıllıca kullanan Warner Bros., bu başarının arkasında yatan stratejiyi ve yaratıcı fikirleriyle büyük bir başarıya imza atmış gibi görünüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir