B2Press Online PR Servisi, globalde de büyüme ivmesini sürdürüyor

Basın bülteni servisi yapan B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş’a şirketin kuruluş hikâyesinden verdiği hizmetlere, gündemindeki sıcak başlıklardan global hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Dijital çağa paralel olarak, geleneksel PR ajanslarının dönüşümü sonrasında online PR servisleri ortaya çıktı. Dinamik yapılarıyla markaların ürün ve hizmetlerinin yanı sıra, yenilikçi fikir ve çalışmaların hedef kitleye online ya da basılı mecralar aracılığıyla sunuyorlar. Üstelik online PR servisleri, “kullandığın kadar öde” modeliyle, şirketleri uzun vadeli sözleşmelerin bağlayıcılığından ve büyük maddi yüklerden de kurtarıyor.

PR sektörünün kabuk değiştirmesinin yanı sıra, şirketlerin PR bütçelerinin farklı dönemlerde farklı sebeplerle azalmasıyla birlikte daha efektif model arayışından ortaya çıkarak bugünlere gelen B2Press, faaliyetlerine 2016 yılında Türkiye’de başladı. Uluslararası pazarlardaki büyüme ivmesini sürdüren Online PR Servisi B2Press, kurum ve girişimlere 30’dan fazla ülkede yeni nesil PR anlayışıyla hizmet veriyor. Dijitaldeki PR çalışmalarına odaklanarak haber değeri taşıyan basın bültenlerinin yazımı, haber ajansları üzerinden basın bülteni dağıtımı, medya takibi ve raporlama hizmetlerini bir araya getiren paket çözümler sunuyor.

Basın bülteni servisi yapan B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş’a şirketin kuruluş hikâyesinden verdiği hizmetlere, gündemindeki sıcak başlıklardan global hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik. Video röportajımızı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. 

B2Press kabuğuna sığmıyor: Yerelde 3,5 ve yurt dışında 3 kata yakın büyüme

2021’in ilk 3 çeyreğinde 300’ü aşkın markaya hizmet veren B2Press, gelirlerini Türkiye’de yüzde 250, yurt dışı pazarlarda ise yüzde 182 artırdı. Yerelde üç buçuk, yurt dışında ise üç kata yakın büyüyerek kabuğuna sığmayan B2Press, ürünlerini çeşitlendirerek Hollanda merkezli çatı şirketi üzerinden Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu ve Asya ülkelerinde büyümeyi amaçlıyor.

Pandemiyle birlikte dijitalin hız kazanmasının B2Press’in hedef büyütmesinde itici bir güç olduğunu aktaran B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş, “B2Pressin iş modelinin odağı da dijital olduğu için, pandemi belki de 5 senede hedeflediğimiz büyüme rakamlarına çok kısa sürede ulaşmamızı sağladı. Bu gerçekten hedef büyütmemizde, yurt dışı pazarlara yönelmemizde, ürün ve hizmetlerimizi geliştirmemizde çok etkili oldu. Çünkü bir anlamda şirketler, markalar bu noktada kendilerini ciddi bir dönüşüme tabi tuttular. Kendi ürünümüzü ve hizmetimizi anlatmak yerine onların ortaya çıkan bu ihtiyaçlarına cevap aradıklarını gördük. İşte cevap aradıkları noktada B2Press olarak online PR servisleriyle güzel bir yanıt vermiş olduk. Umarız bu büyüme, bu ivmelenme gelecek yıllarda da pandemi olmadan artmaya devam eder.” dedi.

Tüketicinin dijitalleşen davranışlarına uygun yöntem ve araçlar geliştirmek gerekiyor”

Ediz Tokabaş: “Online PR, dijitalleşen iletişim ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkan bir kavram ve bu kavram aslında dijitalleşen tüketicilerden hareketle ortaya çıktı. Hepimiz aslında bir ürünü satın almadan önce internette arıyoruz. Forbes’un araştırmasına göre, 10 kişiden 9’u bir ürünü satın almadan önce Google’dan aratıyor. Gerek yorum, gerek fiyat karşılaştırması yapıyor. Google’daki o sonuçlardan 10 kişiden 6’sı genellikle olumsuz anlamda etkileniyor. Bir diğer araştırmaya göre, 10 kişiden 5’i markanın adını, ürününü ya da hizmetini bir haber portalında gördüğünde olumlu anlamda markayla ilişki kuruyor. Durum böyle olunca tüketicinin dijitalleşen bu davranışına uygun bir yöntem ve araç geliştirmek gerekiyordu. Bu yöntem ve araçların tamamı aslında online PR. Yalnızca haber portalları gibi de düşünmemek lazım. B2Press işte bu noktada bu içeriklerin üretilmesini ve doğru araçlar üzerinden dijital mecralarda yer almasını sağlıyor.”

Haber değeri işimizin en kritik noktası”

Ediz Tokabaş:B2Press'in kuruluşundan itibaren hiçbir şekilde kalite çıtasını düşürmediği konu, haber değeri taşıyan içerik üretmek. Sektörde birçok PR ajansından basın bültenleri geliyor, içeriklerin çoğuna gülüp geçiyoruz. Çünkü bir basın bülteni vardır, bir de haber vardır. Basın bülteni sizin yazıp gazeteciye sunduğunuz, gazetecinin ise ondan anlayıp ürettiği gerçekten son tüketicinin ilgisini de çekebilecek ihtiyacına yanıt da verebilecek kamusal faydayı da öngören bir içeriktir. B2Press bir basın bülteni yazmıyor aslında. B2Press gazeteci gibi düşünüp haber üretmeye gayret ediyor. O nedenle haber değerini önceliklendiren her markanın bizimle bir şekilde temas kurup çalışmasını da arzu ediyoruz.”

B2Press artık kabuğuna sığmıyor”

Ediz Tokabaş:B2Press, ne mutlu ki Türkiyede doğdu ama artık kabuğuna sığmıyor. Kabuğuna sığmadığı gibi onu başka ülkelere de yolcu etmemiz gerekiyor. İlk adımımızı Atinada attık. Yunanistanda değerli bir iş ortağımızla birlikte Yunanca internet sitemizde hizmet vermeye başladık. Hedefimiz özellikle Ortadoğu, Asya, Rusya ve Avrupanın doğusunda aktif olabilmek. Bölgesel bir aktör olmak istiyoruz. Çünkü birçok rakibimiz var dünya genelinde hizmet veren ama biz en kıymetli şeyin aslında işin içinden, içeriğinden, insanından, yerel dinamiklerinden çok iyi anladığımız pazarlarda başarı elde etmenin kıymetli olduğunu gördük. O nedenle de bölgesel bir aktör olmak istiyoruz. Bu önce basın bülteni dağıtımı hizmetiyle olur. Bir sonraki aşamada ise B2Press Plus adını verdiğimiz içerik üretim servisimiz bize bambaşka kapıları açabilir. O yüzden dinamiğiz, heyecanlıyız ve büyümeye devam etmek istiyoruz.”

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir