Astronotlar uzayda Prada giyecekler

NASA astronotları, 2025 Ay misyonunda Prada'nın tasarladığı uzay kıyafetlerini giyecek.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), lüks moda markası Prada ile anlaştı. 2025 yılında gerçekleşecek Ay misyonunda, astronotlar, İtalya merkezli moda tasarımcısının tasarlayacağı uzay giysileriyle Ay'a yolculuk yapacaklar.

İtalyan lüks moda evi Prada, kıyafetleri tasarlamak için Axiom Space adlı uzay şirketiyle birlikte çalışacak. İnsanlı uzay uçuşu hizmetleri ve insanlara uygun uzay altyapısı geliştiren Axiom Space, yaptığı açıklamada, Prada'ya malzeme ve üretim konusunda destek vereceğini söyledi.

astronot-nasa-1

Beş NASA görevinde yer alan ve dört uzay yürüyüşü gerçekleştiren Profesör Jeffrey Hoffman, üretilecek kıyafetlerin doğru vücut ısısını ve sıcaklığını koruması gerektiğini vurguladı. Hoffman, "Uzay kıyafeti aslında minyatür bir uzay aracı gibi. Kıyafetin basınç ve oksijen sağlaması, sizi makul bir sıcaklıkta tutması gerekiyor" dedi.

astronot-nasa-2

Prada ve Axiom işbirliğinde tasarlanacak giyiler, Artemis III görevi için kullanılacak. 2025 yılında gerçekleştirilmesi planlanan bu görev, 1972'deki Apollo 17'den bu yana ilk kez bir mürettebatın Ay'a inişi olacak ve mürettebatta Ay'a inen ilk kadın olan Christina Koch bulunacak.

Ne dersiniz; yakında, podyumlarda astronot kıyafetiyle yürüyen mankenler görecek miyiz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir