Asla Uçamayacak Olan Uçan Araba, eBay'de Satışa Çıkarıldı

Popular Mechanics dergisinin Ocak 1991 kapağını Skycar isimli bir uçan araba süslüyordu. “Skycar’ı Herkes Uçurabilir” manşetiyle ön plana çıkartılan hava aracı, zamanına göre harika bir teknolojik gelişmeydi. Birçok testi başarılı bir şekilde tamamlayan hava aracı, buna rağmen uçuş için Federal Havacılık İdaresi’nden izin alamadı. Aradan onca yıl geçti ve Skycar’ı geliştiren Moller International firması, dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen hava aracını online alışveriş sitesi eBay’de satışa çıkardı.

Moller’in internet sitesinde belirttiğine göre; M400 Skycar, sabit kanatlı uçağın yüksek hız yeteneğiyle, bir helikopterin dikey olarak iniş ve kalkış yapabilme yeteneğini birleştiriyor. Aracın sahip olduğu aspiratörler, korunmasız rotor kanatlarının herhangi bir tehlike yaratmadan kaldırma ve itiş gücü sağlamasına imkan tanıyor. Bununla birlikte Moller Skycar, son model kontrollü uçuş bilgisayar teknolojisinden faydalanıyor. Bu teknoloji, hava aracının kolay bir şekilde izlenmesini, kontrol edilmesini ve kararlılığının sürdürülmesini sağlıyor.

Buraya kadar Moller International’ın satışa çıkardığı 2001 model uçan arabayla ilgili her şey normal gözüküyor. Ancak şirketin satışa çıkarttığı uçan arabayla ilgili belirttiği önemli bir nokta var: Bu uçan arabayı alan kişi, onunla uçamayacak. Aslında teknik olarak araba uçabiliyor, ancak Federal Havacılık İdaresi tarafından aracın uçuşuna izin verilmediği için araç ile uçuş yapılamıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=shlZySkGq6g

Peki, bir insan uçuramayacağı bir uçan arabayı neden satın alır? Moller International, bu hava aracının halka açık ya da özel bir müzedeki araba ya da hava aracı koleksiyonunun önemli bir parçası olabileceğini belirtiyor. Ki, haksız da sayılmazlar. Bu araç, bundan 50-60 sene sonra uçan arabaların gelişiminin nereden başladığına dair iyi bir örnek olacaktır.

Eğer uçan arabalar ilginizi çekiyorsa Airbus’ın uçan taksisi, Google’ın kurucu ortağı Larry Page’in desteklediği Kitty Hawk şirketinin uçan aracı, Hollandalı şirket PAL-V’nin uçan arabası Liberty ve Almanya merkezli girişim E-Volo’nun uçan aracı Volocopter 2X ile ilgili haberlerimize göz atabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir