Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da artık IBAN oluşturabilecek

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan bir tebliğ ile IBAN sisteminde düzenlemeye gidildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile "banka kodu" bölümü, "ödeme sağlayıcısı kodu" olarak değiştirdi.Bu kararla artık bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferi konusunda müşteri hesapları için IBAN oluşturabilme yetkisine sahip olacak.

Resmi Gazete'de konuyla ilgili: "Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturabilir. Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarının para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturması, 6493 sayılı Kanun kapsamında katılımcı olarak yer aldıkları ödeme sisteminin sistem kurallarında bu konuda aksine bir hüküm olmadığı sürece zorunlu değildir." ifadelerine yer verildi.

Daha önce IBAN'ın 5 sayısal karakteri, bankalara ait kodlardan oluşuyordu. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı ile "Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı Kodu" şeklinde değiştirildi. Kısacası IBAN oluşturma, bankalar dışında hizmet vermekte olan ödeme sağlayıcıları kapsamında genişletilmiş oldu. Ancak bu durum zorunlu olmayacak ve vatandaş, bankalar dışındaki ödeme sağlayıcılarını kullanırken hesap numaralarını kullanmaya devam edebilecek.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir