Arda Öztaşkın: "The Hammers, pazarlama alanındaki trendleri gözlemlemek adına farklı bir alan sunuyor"

The Hammers Awards 2023'te Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Bölümü jüri başkanlığı üstlenecek olan Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü Arda Öztaşkın ile Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda yaşanan değişiklikleri ve trendleri, pazarlama stratejilerinde ekip çalışmasının önemini ve The Hammers Awards'ün sektördeki yerini konuştuk.

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards’te Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Bölümü jüri başkanlığı yapacak olan isim, Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü Arda Öztaşkın. The Hammers Awards 2023'te Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Bölümü jüri başkanlığı üstlenecek olan Arda Öztaşkın ile Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda yaşanan değişiklikleri ve trendleri, pazarlama stratejilerinde ekip çalışmasının önemini ve The Hammers Awards'ün sektördeki yerini konuştuk.

Türkiye'deki pazarlama iletişimi alanında son yıllarda hangi önemli değişiklikleri veya trendleri gözlemlediniz? Türkiye'deki pazarlama iletişimi profesyonelleri ve şirketleri, uluslararası pazarlara açılmak ve küresel rekabetle başa çıkmak için hangi stratejileri benimsemeli?
Hem dünyada hem de ülkemizde öne çıkan konuların başında sürdürülebilir gelecek geliyor. İklim krizine bağlı olarak ortaya çıkan afetler ve dünyanın her noktasında “insanca” yaşam için katlanarak artan engeller aslında bu konunun hem bireyler hem de kurumlar için ana gündem maddelerinden biri olmasının nedeni. Bu konuların önümüzdeki yıllarda da hem bireylerin hem de profesyonellerin gündeminde olmaya devam edeceğini düşünüyorum.  

Ortaya konan birçok araştırma, yeni yetişen kuşağın amaç ve değer odaklı markalara ilgi gösterdiğini işaret ediyor. Dolayısıyla sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik konularına gerçekten önem vererek yaşadıkları topluma katma değer sağlayan markaların fark yaratacağını söyleyebiliriz. Çalışanlarından başlayarak, tüm paydaşlarını işlerinin odağında tutan markalar önümüzdeki dönemde de fark yaratacak. Ayrıca, zamanın ruhunu yakalayarak beklenti ve ihtiyaçları doğru okumak, aynı zamanda uzun dönemli değer yaratacak stratejiler belirleyip hayata geçirmek çok önemli.

Başta çalışanları odağa alarak müşterileri ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlamak ve samimiyetle karşılık vermek gerekiyor. Değişen alışkanlıklara ve dinamiklere uyum sağlayabilenler, her zaman bir adım önde olacak.

Ekip çalışmasının pazarlama stratejilerinizdeki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
İletişim, pek çok meselenin tam kalbinde. Bu nedenle kurumsal iletişimde stratejiler, çok katmanlı olarak düşünülmeye ve yönetilmeye ihtiyaç duyuyor. Ekip çalışması da farklı bakış açıları ve fikirlerin birleşmesini sağlıyor. Dolayısıyla başarılı pazarlama stratejilerinin farklı yeteneklere, perspektiflere ve uzmanlıklara sahip bir ekip tarafından oluşturulabileceğine inanıyorum.

Diğer yandan değişimin hızlandığı dijital çağda liderler, paydaşlarının istek ve ihtiyaçlarını belirlemek için ekip çalışmasına daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle tüm paydaşlara uzun dönemli değer yaratmak için ekip çalışmasının önemi artıyor. Çağı yakalayarak beklenti ve ihtiyaçları doğru tespit ederken, aynı zamanda uzun dönemli değer yaratacak stratejileri başarıyla hayata geçirmenin, ancak güçlü ve aynı amaç için birleşen ekiplerin başarabileceği bir iş olduğuna inanıyorum. 

Türkiye'nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards hakkında neler söylemek istersiniz? Ekipler, The Hammers Awards'e neden katılmalı?
The Hammers Awards, Türkiye'deki pazarlama alanında başarılı işleri ödüllendiren prestijli bir etkinlik. Her sene pazarlama dünyasının en yaratıcı işlerinin yer aldığı bu organizasyon, aynı zamanda sektörün önde gelen isimlerini de bir araya getiriyor. Pazarlama alanındaki başarılı işleri ve trendleri gözlemlemek adına farklı bir alan sunan The Hammer Awards’ta emeği geçen herkese teşekkürler.

The Hammers’a katılım kurallarını ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

The Hammers Awards'a buradan başvurabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir