Z kuşağının Y kuşağına göre alkol tüketimi alışkanlıkları [Araştırma]

Almanya'da yapılan bir araştırma, Z kuşağının Y kuşağına göre alkol tüketim alışkanlıklarını araştırdı.

Alman Sağlık Eğitimi Merkezi (BZgA) tarafından yapılan bir araştırma, Z kuşağının Y kuşağına göre alkol tüketim alışkanlıklarını araştırdı. Yapılan araştırma, Z kuşağının Y kuşağına göre daha kontrollü içki içtiğini ortaya koydu. Haftada en az bir kez sarhoş olana kadar içenlerin oranı, Y kuşağında yüzde 21 iken Z kuşağında yüzde 9 olarak kaydedildi.

z-kusagi-alkol

Araştırmada, sarhoş olana kadar içme alışkanlığı, bir buluşmada en az beş içki tüketmek olarak tanımlanıyor. Bu kapsamda iki kuşak arasında gerçekleşen araştırma, bu tarz bir alkol tüketiminin 12-25 yaş arası gençlerde giderek azaldığını gösteriyor. 2004 yılından beri düzenli olarak anket yapan araştırmacılar, 2004 yılında 12-17 yaş grubu, yüzde 21'i haftada en az bir kez bu şekilde alkol tükettiğini belirtirken, 2021 yılında aynı grupta bu oranın yüzde 9’un altına düştüğünü söylüyorlar. Araştırmanın dikkat çeken bir diğer bulgusu, 18-25 yaş gençlerde ise 2021 yılında sarhoş olana kadar alkol tüketme oranının yüzde 32 olarak karşımıza çıkıyor. 2004 yılında yapılan ankette ise bu yaş grubunda bu oran yüzde 44 idi.

"Z kuşağı kontrolü kaybetmek istemiyor"

Uzun araştırmalar sonucunda tamamlanan çalışma, 1980 ile 1994 yılları arasında doğan Y kuşağının, daha sık sarhoş olduğunu, 1995 ile 2010 yılları arasında doğan Z kuşağının ise aşırı alkol tüketiminden uzak durduğunu ortaya koyuyor. Frankfurt Üniversitesi Bağımlılık Araştırma Merkezi'nden Heino Stöver, araştırmanın bulgularına ilişkin, "Sosyolojik bir perspektiften bakıldığında bunun ana nedeni kontrol kaybından kaçınmak" ifadelerini kullanıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir