arabam.com: “Yıl boyunca sektörü zorlu bir dönem bekliyor”

arabam.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dr. Naim Çetintürk ile 2022 otomotiv piyasasını ve arabam.com’un gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Otomotiv pazaranın önemli oyuncularından olan arabam.com, otomotiv sektöründe olumlu gelişmelerin yaşanması için öncelikle ekonomide istikrarın uzun vadeli şekilde tesis edilmesinin önemine dikkat çekiyor. arabam.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dr. Naim Çetintürk'e, 2022 otomotiv piyasasını ve arabam.com’un gelecek dönem hedeflerini sorduk.

Otomotiv sektöründe satışlar 2022 yılı sonunda sizce nasıl olacak?
2022’de otomobil piyasasını etkileyecek olan önemli faktörler; sıfır km araçların üretim seviyeleri, vergilendirmedeki olası gelişmeler, faiz oranları ve döviz kurlarındaki hareketlilik. Yıl boyunca sektörü zorlu bir dönem bekliyor, lojistik zincirlerde devam eden sorunlara ek olarak çip ve magnezyum krizlerinin henüz nihayete ermemiş olması sıfır km. araçların üretimini büyük ölçüde etkiliyor. Buradaki düşüş her ne kadar ikinci ele kayan talep anlamına gelse de, yüksek fiyat seviyeleri ekonomik gelişmelerden olumsuz etkilenen alım gücünün de etkisi ile ikinci elde ciddi bir etki yaratmıyor. Zira otomobil satışları, 2022 Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 azaldı. Ülkemizde ekonomik gelişmelerden dolayı sıfır km. araç almak daha da zorlaştı. Bu durumda 200 bin TL – 250 bin TL fiyat aralığındaki ikinci el araçlara da talep arttı.

Otomotiv sektöründe olumlu gelişmelerin yaşanması için öncelikle ekonomide istikrarın uzun vadeli şekilde tesis edilmesi çok önemli. Tıpkı geçtiğimiz aylarda ÖTV düzenlemesinin geldiği gibi tüketicilere araç alım imkanını verecek fiyat istikrarının sağlanması gerekiyor. Ek olarak taşıt kredilerine erişim ve faiz oranları da tüketici için oldukça önemli hususlar. 

Otomotiv sektöründe ikinci el otomobil satışlarına baktığımızda nasıl bir tablo karşımıza çıkıyor?
Bir süredir düzenli olarak artış gösteren otomobil fiyatları sebebiyle ikinci el tarafında 100 bin TL– 150 bin TL ve 150 bin TL – 200 bin TL bandındaki araçların satışının çok hızlı gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak fiyat kademeleri yükseldikçe buradaki satış oranları ciddi anlamda düşüyor. 

Geçtiğimiz yılın markalar ve modeller bazında panaromasına baktığımızda arabam.com’da 2021 yılında en çok ilana koyulan markalar sırasıyla Renault, Fiat, Volkswagen, Ford ve Opel oldu. Otomobil modelleri olarak bakacak olursak ise sırasıyla Clio, Astra, Megan, Focus ve Passat olarak sıralayabiliriz. Bununla birlikte özellikle döviz farkı, faiz oranları gibi faktörler nedeniyle artan fiyatlara karşılık tüketiciler mümkün olabildiğince ÖTV dilimlerine göre avantajlı konumda olan araçları daha çok tercih ediyor.

İkinci elde ve sıfır araçlarda Türk insanı otomobil alırken en çok neye dikkat ediyor?
İkinci el araç alırken tüketici kafasındaki aracın piyasa ile uyumlu bir fiyata sahip olup olmadığını detaylıca araştırıyor ve mümkünse çevresine mutlaka danışıyor. Bazı kullanıcılar için ise beklenmedik sürprizlerin önüne geçmek amacıyla ikinci el bir araç almadan önce ekspertiz olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Hatta bir aracın piyasa değerinden çok ucuz veya çok pahalı olması durumunda o araca ve satıcısına şüphe ile yaklaşıyor. Bir diğer husus ise Türk halkının konfor algısı ve beklentisi. Geniş, kalabalık aile yapısına sahip olan Türk tüketicisi genellikle bagajı daha geniş, tüm ailenin sığabileceği araçlara yöneliyor.

Yine uzun vadede aracın kolay satılabilir olması, model yükseltme işlemlerinin rahatça halledilmesi ve en önemlilerinden biri olan araç markasının servis ağları ve yedek parçasının kolay ulaşılabilir olması alıcıların dikkat ettikleri ölçütler arasında. Özellikle “az yakan” araçlara da maalesef artan akaryakıt fiyatları sebebi ile rağbet yüksek.

Sıfır araçlarda pek çok kriter belirleyici olabiliyorken, ülkemizde ön plana çıkan kriterler arasında aracın sağlam malzemelerden üretilmesi ve aracın yaşanabilecek olası kazaları minimum hasarla atlatmasının beklenmesi yer alıyor. Bir aracın kazalara ne kadar dayanıklı olup olmadığı burada tercih edilebilirliği artırabiliyor ya da alımdan vazgeçirebiliyor. Örneğin araçları çarpışma testlerine sokan kuruluşların verdiği yüksek puanlar kişilerin sıfır araçta aradığını rahatça bulmasını sağlıyor.

Bu yıl yapacağınız yatırımlar neler?
2022 yılında mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerindeki hizmetlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Trink sat! ve Arabam Kaç Para? uygulamalarının yanında, arabam/garaj isimli yeni bir ürüne yatırım yapmaktayız. Kullanıcılarımız, otomobillerini arabam/garaj’a bir kez ekledikten sonra, piyasa fiyatındaki anlık değişmeleri görebilecek ve dilerse ücretsiz bildirim alabilecek. Böylece sürekli olarak ilanları takip etme, hesaplama yapma zahmetinden kurtulacak. Ayrıca arabasının hangi fiyat aralığında olduğunu ve tahmini kaç günde satılabileceğini öğrenebilecek. Kurum olarak 2022 yılında pazarlama iletişimi yatırımlarımızı da sürdüreceğiz ve daha fazla araç sahibinin arabam.com hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaya çalışacağız, hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir