Apple'ın Çöküşü Devam Ediyor

Apple kan kaybetmeye devam ediyor. Hisse senetleri değerinin 702 dolarla tavan yaptığı 19 eylülden bugüne tam %25 değer kaybı yaşayan şirketin hisse senedi değerleri an itibariyle 527 dolar seviyelerinde. Son iki ayda 170 milyar dolar zarar eden firma 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

iPhone çıkıyordu, iPad mini geliyordu derken Apple için geçtiğimiz iki ay çok hareketli geçti. Bu süreçte beklenen performansı gösteremeyen Apple ise tüketicilerinin gözünde tam bir hayal kırıklığına yol açtı.

Benim doğru olduğunu savunduğum bir sav var. Teknoloji bazlı bir firma, eğer ciddi anlamda en tepeyi hedefliyorsa, mutlaka devrimsel bir ürünle insanların karşısına çıkmalı. Eğer insanları ürününüzü satın almak için heyecanlandıramıyorsanız, bu ipi göğüsleyemezsiniz. Apple'ın Steve Jobs ile yaptığı işte tam olarak buydu. Oyunu en baştan yazdılar, kuralları kendileri belirlediler ve zafere ulaştılar.

Apple geldiği bu noktada kendisine yön gösterecek olan deniz fenerini kaybetmiş gibi. Steve Jobs'tan duymaya hiçte alışık olmadığımız özür cümlelerini Tim Cook'tan duymak, iOS 6'yla birlikte gelen harita uygulamasının tam anlamıyla hayal kırıklığına yol açması, Tim Cook'tan sonra Apple'ın başına geçmesi beklenen ve beyin takımının en önemli oyuncularından biri olan Scott Forstall'ın şirketten kovulması, bir diğer ağır top olan ve önemli kararlarda etkisi olduğu bilinen John Ive ile Cook'un anlaşmazlık yaşaması, bunlar yetmezmiş gibi Microsoft gibi bir devin hem mobil hem tablet piyasasına katılmasıyla artan rekabet, Apple'ı böyle bir sürece götüren en önemli nedenler.

Bence Apple'ın bu günlere gelmesindeki en önemli etken Steve Jobs. Steve Jobs'ın Apple'ın köklerine kadar kazıdığı felsefeden gittikçe uzaklaşan şirket, başarısızlığı doğru kürek çekiyor. Son araştırmalara göre kârının yanında müşteri sadakatini de kaybeden Apple'ın işi geçmişi göre çok daha zor. Microsoft'un bile ancak iki sene sonra yakalayabildiği bu anlayışı, Cook darmadağın etmek üzere:

httpv://www.youtube.com/watch?v=aSj8GUZDuac

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir