Apple NFT platformları için yeni App Store kurallarını açıkladı

Teknoloji devi Apple, iOS 16.1 güncellemesiyle NFT platformları için yeni App Store kurallarını yayınladı.

Teknoloji devi Apple, yakın zaman önce gerçekleştirdiği iOS 16.1 güncellemesiyle, NFT’ler ve kripto para borsaları ile ilgili App Store kurallarına dair bir dizi yeni yönerge yayınladı. Yayınlanan yönergeyle birlikte gelen yeni kurallara göre, dijital sanat eserleri App Store’da yayınlanan uygulamaların içinde bulunabilecek ve NFT platformlarında uygulama içi satın alımlara izin verilecek. 

Plarformlar, kullanıcılarını NFT satın almaları için dış kanallara yönlendiremeyecek!
NFT satın alımlarının vergilendirilmesinin nasıl olacağını da netleştiren yönergede şu ifadelere yer verildi: "Dijital sanat eserleri (NFT’ler), uygulama içinde satın alınabilir. Ancak uygulamalar, kullanıcıları NFT satın almaları için dış kanallara yönlendiremez". Yapılan açıklamada, farklı bir platformdan alınan NFT'lerin görüntülenme haricinde herhangi bir alım-satım işleminde kullanılamayacağı anlaşılıyor. Bu durum, Apple'ın uygulama içi satın alımlarda uyguladığı yüksek komisyon oranından kaçmak isteyen uygulama geliştiricilerinin, kullanıcılarını satın alım işlemleri için farklı bir platforma yönlendirmelerinin de önüne geçiyor.

app-store-nft

Apple'ın her NFT satışından yüksek oranda pay almak istediğini söyleyebiliriz. Yakın zaman önce, Apple'ın uygulama içi satın alımlarda yüzde 30'a varan komisyon almasından dolayı NFT pazaryeri platformlarının uygulamalarını App Store üzerinden kullanıma sunmaktan kaçındığını sizlere duyurmuştuk. Şirketin yayınladığı son yönergeye göre, NFT pazaryeri platformlarından alınan bu yüksek komisyonun miktarında herhangi bir değişiklik gözükmüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir