Apple, 43 yıl önce ilk halka arzını gerçekleştirdi

Günümüzün en değerli şirketi Apple, 12 Aralık 1980'de, 43 yıl önce, halka arz oldu.

12 Aralık 1980'de, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne'in kurucuları arasında yer aldığı Apple, halka arz edildi. Bu önemli günde, Apple'ın toplam 4.6 milyon hissesi, hisse başına 22 dolar fiyatla borsada satışa sunuldu. Çalıştıkları şirketin vizyonuna güvenen 40'tan fazla Apple çalışanı, aldıkları hisseler sayesinde kısa bir süre içinde milyoner haline geldi.

Dönemin en büyük halka arzları arasında yer aldı

O dönemde Apple gibi birçok teknoloji şirketi, halka arz olma isteği güdüyordu. Ancak, birçoğu henüz başlangıç aşamasındayken pes ediyor ve başarısız oluyordu. Apple ise dönemin bu kara talihini tersine çevirerek, 1956'da Ford Motor Company'nin halka arzından bu yana en büyük halka arzı gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pazarlamasyon (@pazarlamasyoncom)'in paylaştığı bir gönderi

Başlangıçta hisse başına 14 dolar fiyatla satılması beklenen Apple hisseleri, borsada 22 dolardan satışa sunuldu ve birkaç dakika içinde tamamen tükendi. Sadece o gün içinde, Apple (NASDAQ: AAPL), yüzde 32'lik bir artışla kapanış değerini 29 dolara çıkararak toplam değerlemesini 1.778 milyar dolara ulaştı.

Dönemin Apple CEO'su Michael Scott, halka arzın yoğun ilgiyle karşılanmasını kutlamak için şirkete birkaç kasa şampanya getirdi. Scott'un, satın aldığı Apple hisselerinden 95,5 milyon dolar kazandığını belirtmekte fayda var.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir