Amazon piyasa değerinde rekor kayıp

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un piyasa değerinde 1 trilyon doların üzerinde rekor değer kaybı yaşandı.

Covid-19 pandemisiyle birlikte birçok ABD'li teknoloji şirketi değer kaybetmeye başladı. Şirketlerde yaşanan hisse ve piyasa değerlerindeki düşüş, ABD'li teknoloji devlerinde de etkisini gösterdi. Öyle ki, yakın zaman önce ABD'li e-ticaret devi Amazon'da bir ilk gerçekleşti. Şirketin toplam hisse değeri, 1 trilyon doların üzerinde değer kaybı yaşadı. 

Amazon hala en değerli şirketler listesinde 4. sırada 

Geçtiğimiz yılın yaz aylarında Amazon'un piyasa değeri 1.88 trilyon dolara ulaşarak şirket tarihinin en yüksek seviyesini görmüştü. Şimdi baktığımızda ise şirket değeri 878 milyar dolarda seyrediyor. Piyasa değerinde yaşanan bu gerileme, Amazon'un, piyasa değerinde 1 trilyon dolarlık bu düşüş yaşayan halka açık ilk şirket olarak anılmasına neden oldu. Amazon, yaşadığı bu değer kaybına rağmen 878 milyar dolarlık piyasa değeri ile hala en değerli şirketler listesinde 4. sırada yer alıyor.

amazon-piyasa-degeri

Amazon'un piyasa değerinde yaşanan bu düşüşü, ABD'li diğer teknoloji devlerinde de görebiliyoruz. Örneğin, ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft'un değer kaybı 900 milyar dolar seviyesinde. ABD'deki en değerli 5 şirkete baktığımızda ise, bu 5 şirketin yalnızca 1 yıllık değer kaybının Türkiye, Arjantin ve İsviçre’nin gayri safi yurt içi hasılalarının toplamından daha fazla olduğuyla karşılaşıyoruz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir