Amazon, Mağazalardayken Online Fiyat Kontrolü Yapılmasını Engelleyen Bir Patent Aldı

Genellikle birçok insan, herhangi bir mağazada dolaşırken beğendiği bir ürün gördüğünde bu ürünün internetteki fiyatını araştırır. Çünkü genelde ürünler, internette fiziksel mağazalarda olduğundan daha ucuzdur. Amazon ise yeni aldığı patentle bunu engellemek istiyor gibi görünüyor.

The Verge’ün yaptığı habere göre, “Fiziksel Mağaza Online Alışveriş Kontrolü” başlıklı patent, perakende mağazalarında bulunan Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleştirilen URL’ler ve arama terimleri gibi ağ taleplerini engellemeye imkan tanıyor. Bununla birlikte mağazadaki müşteri, bir ürünün fiyatını kontrol etmek için rakip mağazanın sitesine girmeye çalışırsa talep edilen içerik, mağazada sunulanlarla karşılaştırılabiliyor ve bunun sonucunda müşteriye fiyat karşılaştırma bilgisi ya da bunun yerine bir indirim kuponu gönderilebiliyor. Hatta müşteriye tamamlayıcı bir ürün önerilebiliyor ya da içerik tamamen engellenebiliyor.

Amazon’un aldığı bu patent ile perakendeciler, müşterilerin mağazada tam olarak bulundukları yerleri bilmelerine olanak tanıyor. Böylece perakendeciler, müşterinin yakınında bulunan ürünlerin satışını gerçekleştirmek ya da doğrudan bir satış temsilcisini müşteriye yönlendirmek için bu bilgiyi kullanabiliyorlar.

Ancak Amazon’un patentini aldığı bu sistem, sadece mağazanın içinde bulunan Wi-Fi ağı aracılığıyla kullanılabiliyor. Yani müşteri, kendi mobil servis sağlayıcısı üzerinden internete eriştiği takdirde herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmıyor.

Şirket, bu tarz bir teknolojinin kendisine karşı kullanılmaması için bu patenti almış olabilir ya da kendi fiziksel mağazalarında bu teknoloji kullanmayı planlıyor olabilir. Zira online perakende devinin, ABD’nin çeşitli bölgelerin kitap satışı için “Amazon Books” adı altında fiziksel mağazaları bulunuyor ve bunlara yenilerinin eklenmesi planlanıyor. Bununla birlikte şirket, geçtiğimiz hafta çok ciddi bir hamle yaparak ABD’li süpermarket zinciri Whole Foods’u 13,7 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurmuştu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir