"Amazon Her Şeyi Satıyor, Gezegeni Bile"

  • Amazon Fransa'nın, gezegenin doğal kaynaklarını yağmaladığını iddia eden çevre örgütü Friends of the Earth Fransa, "Amazon.fr her şeyi satıyor, dünyayı bile." şeklinde bir slogana sahip ve direkt olarak Amazon Fransa'yı hedef gösteren bir reklam kampanyası başlattı.
  • Friends of the Earth Fransa'nın belirttiğine göre, Amazon Fransa, insanları aşırı tüketime zorluyor ve şirketin ömrünü uzatmak için insanları sahip oldukları cihazları tamir ettirmek yerine, yenisini almaya yönlendiriyor.
  • Elektronik ürünlerin ömrünün 25 yıl içerisinde yarı yarıya azaldığına dikkat çeken Friends of the Earth Fransa, bu nedenle Fransa'da bir akıllı telefonun ortalama olarak iki yıl kullanıldığını dile getiriyor  
  • Friends of the Earth Fransa, Amazon Fransa'nın, aracı bir şirket olmasından ötürü, kendisinin direkt olarak satmadığı elektronik cihazlardaki 2 yıllık garanti süresi sorumluluğundan kaçtığına ve bu nedenle üreticilerin, arızalı ürünleri ücretsiz onarmayı reddettiklerine vurgu yapıyor.
  • İlgili Yazı: Amazon'un Kullandığı Robot, 24 Kişiyi Hastanelik Etti

Zaman zaman dünya genelindeki çevre örgütleri; çevre kirliliği, doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı vb. çevre sorunları hakkında farkındalık yaratmak amacıyla sosyal reklam kampanyaları yapıyorlar. Ancak bu tarz sosyal sorumluluk içeren reklam kampanlarının direkt olarak bir markayı hedef göstermesi pek karşılaştığımız bir durum değil. Hele ki bu marka, Amazon gibi bir dev ise...

Friends of the Earth International isimli global çapta faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen çevre örgütünün Fransa'da bulunan ayağı, "Amazon.fr her şeyi satıyor, dünyayı bile." şeklinde bir slogana sahip ve direkt olarak Amazon Fransa'yı hedef gösteren bir sosyal reklam kampanyası başlattı. Hatta çevre örgütü, bu reklam kampanyası kapsamında www.amazonsoldelaplanete.org adresine sahip bir internet sitesi bile açtı.

https://pazarlamasyon.com/e-ticaret/avrupadaki-amazon-calisanlarindan-biz-robot-degiliz-protestosu/

Friends of the Earth Fransa'nın böyle bir sosyal reklam kampanyasını hayata geçirmesinin nedeni ise kendi iddiasına göre, Amazon'un gezegenin doğal kaynaklarını yağmalıyor olmasıydı. Amazon Fransa'ya karşı yapılan bu sosyal reklam kampanyası kapsamında açılan "Amazon Solde la Planete" isimli internet sitesinde, dev şirketin insanları aşırı tüketime zorladığına ve şirketin ömrünü uzatmak için insanları sahip oldukları cihazları tamir ettirmek yerine, yenisini almaya yönlendirdiğine vurgu yapılıyor.

Bununla birlikte elektronik ürünlerin ömrünün 25 yıl içerisinde yarı yarıya azaldığına dikkat çekilirken bu nedenle Fransa'da bir akıllı telefonun ortalama olarak iki yıl kullanıldığını dile getiriliyor. Ayrıca internet sitesinde, Fransa'da her yıl 40 milyon elektronik cihazın tamir edilmeden parçalandığı ve tamir işlerinin %37 oranında azaldığı da ifade ediliyor.

https://pazarlamasyon.com/e-ticaret/amazonun-turkiyeye-gelmesine-sevinmemizin-4-nedeni/

İşin daha dikkat çekici kısmına gelecek olursak, Friends of the Earth Fransa, Amazon'un büyük bir sorumluluktan kaçındığına vurgu yapıyor. Friends of the Earth Fransa'nın "Amazon Solde la Planete" isimli internet sitesinde belirttiğine göre, internet sitesinde üçüncü taraf satıcıların satış yapmalarına imkan tanıyan e-ticaret devi, aracı bir şirket olmasından ötürü, kendisinin direkt olarak satmadığı elektronik cihazlardaki 2 yıllık garanti süresi sorumluluğundan kaçıyor. Ancak Friends of the Earth Fransa'ya göre, Amazon aracı bir şirket değil, bu satıcılara nakliye ve depolama hizmetleri sunan bir distribütör ve bu nedenden ötürü kendisinin doğrudan satmadığı üçüncü taraf satıcılara ait elektronik ürünlerle birlikte de yasal olarak bir zorunluluk olan 2 yıllık garanti süresini sunması gerekiyor. Zira sosyal reklam kampanyası için açılan internet sitesinde belirtilene göre, Amazon'un bu sorumsuzluğu, üreticilerin, ürünler arızalı olsa bile ücretsiz onarımı reddetmelerine neden oluyor.

Sonuç olarak Friends of the Earth Fransa'nın bu sosyal reklam kampanyası, Amazon Fransa'nın bu tutumunun insanları, elektronik cihazları tamir ettirmek yerine yenisini almaya teşvik ettiğine; bunun da toplumu daha fazla tüketime yönlendirerek üretimin artmasına ve böylece doğal kaynakların hızla tüketilmesine yol açtığına dikkat çekiyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir