Amazon, Avustralya’da Amazon Advertising Hizmetini Sunmaya Başlıyor

  • Amazon, Amazon Advertising hizmetini Avustralya'da başlattı.
  • Amazon Advertising, reklam verenlerin Amazon'da satış yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın hizmet verilecek.
  • Amazon, ilgili marka özelinde Amazon'daki mevcut müşterilere ve dış müşterilere çözüm sağlayan reklam modelleri sunabilecek.
  • İlgili yazı; Amazon Türkiye’nin Yeni Pazarlama Başkanı Belli Oldu

Perakende devi olmanın yanı sıra, aynı zamanda ABD'deki üçüncü en büyük dijital reklam satıcısı olan Amazon nihayet, Amazon Advertising hizmetini Avustralya'da başlattı.

Elindeki datanın kıymeti bilen ve müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarına ilişkin verilerden beslenen ABD merkezli online perakende devi Amazon, haliyle elinde güçlü bir know-how yani birbirinden farklı durumlar için gerçek verilerden yararlanılarak çizilmiş müşteri deneyimi yolculuğu haritaları barındırıyor. Müşterileri farklı kanal ve temas noktalarındaki davranışlarını öngörerek kurgulanmış reklam modelleri ile markaların reklam harcamalarına yaptığı yatırımı verimli hale getiriyor.

Amazon, 2017 Aralık ayında Avustralya sitesini devreye sokacağını açıkladığından itibaren Avustralya’nın önde gelen eticaret şirketlerini bir telaş sarmıştı hatırlarsanız. Amazon’un fiyatlarının, diğer şirketlerden %15 daha ucuz olduğu tahmin edilmekteydi.

Hatta ekonomistler, Amazon’un Avustralya pazarına girdikten ilk 5 yıl içinde pazarın %8’ini alıp, bazı şirketleri küçülmeye zorlayacağına dikkat çekmişti.

Avustralyalı perakendecilerin endişeleri ise, 1 Temmuz 2018'de yürürlüğe giren vergi politikası ile bir nebze dinmişti. Hizmet Vergisi’nin devreye girmesiyle, ABD sitesinde listelenen üründen yalnızca belli bir kısmı Avustralya’daki Amazon kullanıcılarına ulaşabildi. Dolayısıyla yürürlüğe giren yeni vergi politikalarıyla beraber büyük e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirilen satışların perakendeciler üzerindeki kötü etkisini azaltmayı amaçlanmıştı.

Amazon ise Avusturalya'daki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de işletmelerin reklam kampanyalarının erişimini genişletmelerine yardımcı olmak için, Avustralya'da Amazon Advertising Hizmetini sunmaya başladıklarını duyurdu.

https://www.youtube.com/watch?v=tJLjF6UoVMs
Amazon Advertising

Yaptıkları açıklamada Amazon Advertising ile ajanslar veya reklamverenlerin Amazon'da satış yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın ilgili marka özelinde Amazon'daki mevcut müşterilere veya tamamen dış müşterilere ilgili mesajları iletebilmelerini sağlayabileceği anlaşılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=l9c_RCBaQzI&list=PLYwetrUxab3mNPQosxOP_kDqk19vtxt2H&index=2
Amazon Advertising - Vermont Teddy Bear case study

"Reklam verenlerle ve ajanslarla birlikte çalışmaya, işlerini büyütmelerine ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz." diyen Amazon, kendi ürünlerini yerel platformunda satan (amazon.com.au) bir grup Avustralyalı satıcı için hizmet sağlamaya başladı bile.

Dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Amerikalı e-ticaret ve perakende devi Amazon'un, Türkiye için yakın gelecekteki planları içinde acaba neler var? Hepimiz merakla bekliyor olacağız.

Kaynak: AdNews, Emarketer,Amazon Adversiting.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir