Amazon, 68 fiziksel perakende mağazasını kapatacağını açıkladı

Amazon, çarşamba günü yaptığı açıklamada iki düzine kitap ve 30'dan fazla Amazon 4-Star mağazasını kapatacağını duyurdu.

Amazon'un perakende mağazaları, müşterilerin internet üzerinden gördükleri ürünleri deneyimlemelerini sağlarken memnun kalmadıkları ürünleri kolayca iade etmelerini de mümkün kılıyordu. Ne var ki şirket çarşamba günü global haber ajansı Reuters'ta yaptığı açıklamada, ABD ve Birleşik Krallık'taki 68 perakende mağazasını kapatacağını doğruladı. Kapanacak fiziksel mağazaları iki düzine kitap ve 30'dan fazla Amazon 4-Star mağazası olmak üzere, 50'den fazla fiziksel perakende mağazası olarak belirledi. Bunun yanında, şirketin 500'den fazla Whole Foods Market mağazası ve iki düzine Amazon Fresh marketi açık kalacak.

amazon-68-fiziksel-perakende-magazasini-kapatacagini-acikladi

Şirket, mağazaların kapanma tarihlerinin konuma göre değişkenlik gösterebileceğini ve mağaza müşterilerine fiziksel bir tabela aracılığıyla yaklaşan kapanma süresini bildireceklerini açıkladı. Bununla birlikte, mağazanın kapanmasıyla işsiz kalacak çalışanlara, Amazon bünyesinde yeni roller bulunacağı da açıklamanın konusuydu.

amazon-68-fiziksel-perakende-magazasini-kapatacagini-acikladi-2

Şirket sözcüsü Betsy Harden mağazaların kapanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Amazon Fresh, Whole Foods Market, Amazon Go, Amazon Style mağazalarımıza ve Just Walk Out teknolojimize daha fazla odaklanmayı planlıyoruz." ifadelerini kullanırken kapanacak mağazada görevli Amazon çalışanları için de, "Uzun vadeli gelişmiş fiziksel perakende deneyimleri ve teknolojileri oluşturmaya kararlıyız ve Amazon'da yeni roller bulmalarına yardımcı olmak için etkilenen çalışanlarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.

Amazon'un Whole Foods'u satın almasının ardından, 2018'de fiziksel mağazalarının satışı 17.2 milyar dolardan fazlaydı, geçtiğimiz yıl ise bu sayı 17,1 milyar doların altına düştü. Amazon'un yaptığı açıklamalardan, fiziksel mağazaların şirketin beklentisini karşılamadığını çıkarabiliriz. Şirketin bu kararının diğer bir nedeninin ise pandemi döneminin müşterileri online alışverişe yönlendirmesi ile fiziksel mağazalara olan talebin azalması olduğunu söyleyebiliriz. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir