Alphabet'in yan kuruluşu Isomorphic, ilaçlar için yapay zekâ kullanacak

Google'ın yaptığı açıklamada, Alphabet şirketinin yeni bir yan kuruluşu olan olan Isomorphic Laboratories adlı yeni şirket, DeepMind tarafından yapılan çalışmalardan oluşacak ilaç keşfi için yapay zekâ yöntemleri kullanacağını duyurdu. DeepMind CEO'su Demis Hassabis, yeni yan kuruluş olan Isomorphic'in CEO'su olarak da görev yapacak ancak bir sözcü, iki şirketin ayrı kalacağını ve ara sıra işbirliği yapacağını söyledi.

Geçen yıl DeepMind'in çığır açan yapay zeka sistemi AlphaFold2, bir proteinin 3D yapısını doğrudan amino asit dizisinden atomik düzeyde doğruluğa kadar tahmin edebilen, 50 yıllık büyük protein katlama zorluğuna bir çözüm olarak kabul edildi. Bu, biyoloji için hesaplama ve yapay zekâ yöntemleri için bir dönüm noktası oldu.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "İlaç şirketleriyle ortaklıklar geliştirmeye odaklanacağını söyledi. Bununla birlikte, ilaçları geliştirmek ve test etmek, protein yapısını bulmaktan daha zorlu olabilir. Örneğin, iki proteinin fiziksel olarak birbirine uyan yapıları olsa bile, gerçekte ne kadar iyi yapışacaklarını söylemek zordur. Kimyasal düzeyde nasıl çalıştığına bağlı olarak umut verici görünen bir ilaç adayı, bir hayvana veya bir kişiye verildiğinde de her zaman işe yaramayabilir."denildi.

Kimyager ve yazar Derek Lowe'da belirttiği gibi, klinik deneylere giren ilaçların yüzde 90'ından fazlası işe yaramıyor. Sorunların çoğu moleküler düzeyde bir yanlışlık olduğu için değil." Gelişmekte olan dijital biyoloji alanında öncülerden biri olan, üretken yeni bir biyomedikal atılım çağında yardımcı olmayı dört gözle bekleyen Izomorphic’in görevi ise ilaç keşfini hızlandırmak için yapay zekayı kullanmak ve nihayetinde insanlığın en yıkıcı hastalıklarından bazıları için tedaviler bulmak olarak tanımlanıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir