Almanya, 2022'de Otonom Araçlara İzin Vermeyi Planlıyor

Otomobil ve teknoloji firmaları sürücüsüz araç denemeleri yaparken ülkeler de yavaş yavaş bu yeni duruma kendilerini hazırlıyorlar. Ancak en somut adımları Almanya atıyor gibi gözüküyor. Geçen sene Alman otomotiv üreticileri Daimler ve BMW güçlerini birleştirerek, sürücü destek sistemleri, otoyollarda otomatik sürüş ve otomobillerin park etme özellikleri gibi yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesinde uzun dönemli iş birliği anlaşması imzalandığı duyurmuştu. Bunun üzerine bu sene Almanya hükümeti ve politikacılar da harekete geçmeye karar verdi.

https://pazarlamasyon.com/bosch-daimler-de-surucusuz-arac-icin-calismalara-basladi/

Almanya'nın yerel haber kuruluşu The Local DE'nin haberine göre, Başbakan Angela Merkel'in de dahil olduğu federal bakanlar ve otomobil üreticilerinin temsilcileri bu hafta bir araya geldi. Öncelikli olarak ulaşımda dijitalleşmeye konuşulduğu toplantıda ülkenin sürücüsüz araç düzenlenmesinde "öncü bir rol" oynaması gerektiği konusunda anlaşıldığı belirtildi. İzinlerin çıkartılması ve düzenin oluşturulması için gerekli yasal çerçevenin oluşturulması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca geleceğin otomobil teknolojileri üzerindeki odak noktası olan, otonom ulaşım için gerekli büyük miktarda bilgiyi işleyecek bir veri merkezi oluşturulması kararlaştırıldı. Toplantıda alınan somut kararlar çok az olsa da, hükümetin yeni benzinle çalışan otomobillerin satın alınmasında alıcı primini kabul etmemesi önemli bir detay olarak göze çarpıyor.

https://pazarlamasyon.com/yandex-gelistirdigi-surucusuz-otomobillerin-1-6-milyon-kilometre-yol-katettigini-acikladi/

Almanya Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Planlanan yeni yasal çerçevenin otonom veya sürücüsüz motorlu taşıtların kamuya açık yollarda çalıştırılmasına izin verilmesi için mevcut yasama döneminde ön koşullar oluşturulmalıdır" denildi.

Oluşturulacak yasanın, Almanya'yı "sürücüsüz araçların tüm ülkede kullanımına izin veren ilk ülke" yapacağı söyleniyor. Ancak bu yasanın neye benzeyeceğini veya ne zaman uygulanacağını söylemek için henüz çok erken. Politikacıların hedefi ise 2022 yılı. Alman hükümeti son olarak kasım ayında ikinci bir otomobil zirvesi yapmayı kararlaştırdı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir