Alfabeyi Picasso, Basquiat ve Matisse tasarlasaydı nasıl mı görünürdü?

Trabucco-Campos ve Azambuja, yapay zekâyı kullanarak, içlerinde Picasso, Matisse ve Basquet'in de yer aldığı 52 sanatçının stilleriyle alfabede yer alan 26 harfi yeniden tasarladı.

Alfabeyi Basquiat, Matisse ve Picasso gibi ünlü ressamlar tasarlasaydı nasıl olurdu diye hiç düşündünüz mü? Sanatçı Andrea Trabucco-Campos ve Martín Azambuja bu sorunun cevabını bulmak için, son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen yapay zekâ aracı Midjourney'yi kullandılar. Başka bir yapay zekâ aracı olan DALL-E'ye oldukça benzer bir işlevi gören Midjourney, metinsel komutlarınızı görselleştirerek ortaya birbirinden benzersiz tasarımlar çıkarıyor.

alfabe-midjourney

Tasarım stüdyosu Pentagram‘ın mezunlarından olan Trabucco-Campos ve Azambuja, içlerinde Picasso, Matisse ve Basquet'in de yer aldığı 52 sanatçının stillerini kullanarak alfabede yer alan 26 harfi yeniden tasarladı. Çalışmanın sonucunda, ortaya birbirinden eşsiz tasarımlar çıktı. 

Midjourney, sanatçıların ufkunu genişleten bir işbirlikçi

Çalışmada yer alan her harfin tasarımı için, stili kullanılmak üzere iki sanatçı seçildi. Örneğin “A” harfini tasarlamak için Jean Arp ve Hilma af Klint stilleri kullanılırken  “B” harfi için Louise Bourgeois ve Basquiat stilleri kullanıldı. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan tasarımlar ise "Artificial Typography" adlı kitapta bir araya getirildi.

Çalışmanın yayınlanmasının ardından, çalışmayı yürütenlere, yapay zekâ  tarafından oluşturulan "sanat eserlerinin" ne kadar geçerli olduğu soruldu. Trabucco-Campos, konuyla ilgili, Midjourney'in amacının bir sanatçının eserini geçersiz kılmak olmadığını, yaratıcıların ufuklarını genişletmesine izin veren bir işbirlikçi olarak hareket ettiğini belirtti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir