Akıllı telefonunuzla gezegenleri izleyebileceksiniz: Equinox 2 Smart Telescope

CES 2023'te Unistellar tarafından sergilenen Equinox 2 Smart Telescope, akıllı telefonunuzu bir astronomi teleskobuna dönüştürüyor.

Birçoğumuz uzayın derinliklerinde ne olduğuna dair içten bir merak duyarız. Özellikle, gözümüzün önünde duran ancak yanımızda iyi bir teleskop olmadığı takdirde gözlemleyemeyeceğimiz Ay, insanlık için başından beri ciddi bir merak konusu olmuştur. Bu yıl Las Vegas'ta düzenlenen CES (Consumer Electronics Show) 2023'te Unistellar tarafından sergilenen 'Equinox 2 Akıllı Teleskop' bu merakımızı giderecek bir çözümle karşımıza çıkıyor. 

Astronomi günlük yaşama taşınıyor!

Unistellar'ın Kurucu Ortağı ve CEO'su Laurent Marfisi, TechCrunch ile yaptığı röportajda, “Gençken, uzun yaz gecelerinde kullandığım bir teleskopum vardı... Bir arkadaşımla birlikte, astronomiyi günlük hayatımıza entegre etmek için neler yapabileceğimizi düşünmeye başladık.” ifadelerini kullandı ve ekledi, "Kullanımı kolay, ışık kirliliğinin arkasını görebilecek kadar güçlü, galaksileri ve Nebula'ları ortaya çıkarma olasılığına sahip bir teleskop düşündük... Amacımız, profesyonellerin astronomide sahip olduğu gücün büyük bir kısmını, sadece eğlenmek, çocukları ve arkadaşlarıyla astronomi etrafında kaliteli zaman geçirmek isteyen tüketicilerin günlük yaşamlarına taşımaktır.

akilli-teleskop

Teleskop, gözünüzü yaklaştırıp gezegenleri izleyebileceğiniz bir göz merceğine sahip değil. Bunun için teleskoba özel geliştirilmiş uygulamayı kullanmanız gerekiyor. Uygulama, Equinox 2 Smart Telescope yardımıyla keşfedebileceğiniz 5.000'den fazla gök cismini veri tabanında barındırıyor ve bu gök cisimlerinin nerede olduğunu sizlere aktarmak için telefonunuzun GPS'ini kullanıyor. Bu sayede, baktığınız gezegenin ismini bilmeniz için herhangi bir astronomi bilgisine sahip olmanız gerekmeyecek.

Ön satışlarla birlikte 2 bin 499 dolara satışa çıkan Equinox 2 Smart Telescope'un önümüzdeki ay dünya çapında satışa sunulması bekleniyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir