Akıllı Pazarın Lider Markası: Samsung

Yapılan araştırmaya göre, geçen yıl satılan akıllı telefon sayısı 1 milyarı geçerken, Samsung en çok satış yapan marka oldu.

IDC'nin (International Data Corporation) araştırmasına göre 2013 yılında satılan akıllı telefon sayısı 2012 yılına göre % 38,4 artarak, 1,004 milyara ulaştı ve Samsung satışta lider marka oldu. Toplam cep telefonu satışı sayısı ise 1,8 milyarı buldu.

Bir yıl içinde ilk kez 1 milyardan fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiğini belirten IDC direktörü Ryan Reith, "IDC verileri gösteriyor ki pazara hacim kazandıran kısım ucuz aygıtlar. Çin ve Hindistan gibi pazarlar, fiyatı 150 doların altındaki akıllı telefonların satışların çoğunu oluşturduğu noktaya doğru hızla ilerliyor." şeklinde konuştu.

Samsung, yaklaşık %43’lük büyüme oranıyla pazardaki yerini güçlendirirken, %13’lük büyüme ile Apple pazarın büyüme ortalamasının altında kaldı. Samsung, 2013′te pazar payını %31.3′e çıkarmayı başarırken, Apple 2013’ü  %15.3’lük bir pazar payı ile kapattı. Samsung’un en büyük avantajlarından birinin ise dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in akıllı telefon pazarındaki üstünlüğü olduğu görülüyor.

Samsung'u izleyen markalar Apple, Huawei, LG ve Lenova oldu. 2012’ye oranla yaklaşık 3 puan kadar pazar payı kaybeden Apple’ın bu durumundan Asyalı markalar Huawei, LG ve Lenovo’nın yararlandığı görülüyor. Bu şirketler akıllı telefon satışlarını bir yıl içinde neredeyse ikiye katlarken; Huawei yaklaşık 49 milyon, LG 48 milyon, Lenovo ise 46 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

samsung

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir