Airbnb HotelTonight'ı Satın Aldı

  • Paylaşım ekonomisi oyuncularından biri olan en büyük konaklama sağlayıcısı Airbnb sektörde yeni hamlesiyle gündemde.
  • Airbnb indirimli otel fiyatlarını bulmak için kullanılan HotelTonight’ı satın aldığını duyurdu.
  • Airbnb bu satın alma ile birlikte daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşabilecek.
  • Ayrıca, Airbnb HotelTonight'ı satın alarak iş modelini daha da derinlemesine genişletebilecek.
  • Kullanımı oldukça yaygın olan HotelTonight 2017’de 115 milyon dolar yatırım almıştı.
  • İlgili yazı; Paylaşım Ekonomisinin Son 10 Yıldaki Yükselişi

Sektörün büyük oyuncusu Airbnb bir yandan halka açılmaya hazırlanırken, bir yandan geleneksel ve butik otel ağını da bünyesine katabileceği bir satın alma gerçekleştiriyor. HotelsTonight’ı gözüne kestiren Airbnb bu hamlenin getireceği sonuçladan oldukça umutlu. Airbnb’nin halka arzı içinse henüz net bir tarih yok ama bu satın alma süreci konuyu hızlandıradabilir.

Halka arz öncesi, ekibine yetenekli yöneticileri katan Airbnb, geçtiğimiz ay Virgin American’ın eski genel müdürü Fred Reid’i işe aldı. Böylece ulaştırma sektöründe yapmak istediği stratejik ortaklıkları daha uzman eller eşliğinde yapabilecek ve şirket değerine değer katmaya devam edebilecek.

Ev kiralama üzerine kurulu modele, otel odaları arayan gezginleri de ekleyebilmesine olanak sağlayacak HotelTonight satın almasıyla Airbnb zengin bir gezgin kitle çeşitliliğine ulaşabilecek. Çünkü dürüst olmak gerekirse hala bir başkasının evini kiralayıp konaklamayı tuhaf bulan ya da dememiş ama mevcut risklerden nasibini alan bir gezgin kitlesi de var. Yaşadıkları kötü deneyimler de eğer konaklamada ekonomik seçeneklerle ilerlemek istiyorlarsa onları ucuz otel bulmaya itiyor. Bu kitle de kendi içinde azımsanmayacak kadar önemli bir potansiyel içeriyor. Airbnb bunu öngörmüş olmalı ki doğru zamanda güzel bir adım attı.

Airbnb’nin genel müdürü Brian Chesky son röportajında dört dörtlük ve seyahat için her ihtiyacı karşılayabilecek bir platform olma ve gezginlerin seyahat planlarını bir yıl ya da bir gün önceden planlayıp planlamadığına bakmazsınız her ihtiyaca çözüm bulabilecek bir seyahat platformu inşa edebilmenin önemini vurguluyor.

Kaynak: Reuters

Kariyer
Hugo Boss'dan NFT koleksiyonu

Almanya merkezli ünlü moda markası Hugo Boss'un genç giyim markası Hugo, yeni NFT koleksiyonunu duyurdu.

Bunlar İlginizi Çekebilir