AFAD Acil uygulamasının bilinmesi gereken hayat kurtaran özellikleri

Doğal afetler sırasında AFAD Acil uygulamasından nasıl faydalanılabilir? Uygulamanın bilinmesi gereken hayat kurtaran özellikleri nelerdir?

Sabah saatlerinde Türkiye, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.4 büyüklüğünde deprem ile sarsıldı. Meydana gelen deprem ile birçok bina yıkıldı ve açıklanan bilgilere göre enkaz altında kalan vatandaşlar mevcut. Vatandaşların afet ve deprem anında yardım ekiplerine kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlayan AFAD Acil Mobil Uygulaması'nın nasıl kullanıldığını hatırlatmakta fayda var.

AFAD Acil Mobil Uygulaması, İçişleri Bakanlığı tarafından, afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla geliştirildi. Kullanıcılara kolay bir kullanım sağlayan uygulama, tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özellikler barındırıyor.

afad-acil-uygulama-deprem

Uygulamayı kullanmak için yapmanız gereken tek şey, telefonunuzda bulunan uygulama marketinden uygulamayı indirmek ve telefon numaranızla girişi yapmak. Telefonunuza gelen kısa mesajın ardından T.C. kimlik numaranızı girerek ve konum yetkisi vererek uygulamayı aktif hale getirebilirsiniz.

Uygulamanın bilinmesi gereken özellikleri

Tek Tuşla Acil Çağrı

Afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi iletişim kopukluğu. "Tek Tuşla Acil Çağrı" özelliği ile bu sorunu ortadan kaldıran uygulama, acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlıyor. Böylece, GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçiliyor. 

Bu özellik ile vatandaşlar, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyorlar. yardım taleplerini iletebiliyor. Afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlar, uygulama içinde hazır olarak ulunan mesajları kullanarak sağlık ekipleriyle hızlıca iletişim kurabiliyorlar.

En Yakın Toplanma Alanı

Deprem bölgelerinde gidilebilecek en güvenli yerler, yetkililer tarafından önceden belirlenen toplanma alanlarıdır. Vatandaşların güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri bu alanların nerede olduğunu öğrenmek için uygulamayı kullanabilirsiniz. Vatandaşlar, uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabilirler.

Afet Eğitim Videoları

www.hazirol.gov.tr adresinde yayımlanmakta olan ve toplumda afet farkındalığını artırmayı amaçlayan eğitim videolarına da AFAD Acil mobil uygulamasından ulaşılabiliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir