Adidas, kanguru derisi kullanımından ötürü tepki görmeye devam ediyor

Çevre aktivistleri Adidas'a kanguru derisi kullanmayı bırakması için baskı yapıyor.

Son yıllarda hızla katledilen kangurular için çevre aktivistleri özellikle Avrupa'da büyük mücadele veriyor. Geçen yıl Eurogroup for Animals ve 6 hayvan refahı ve koruma kuruluşu firmaların CEO'larına bir mektup göndererek şirketlerden kanguru derisi kullanılan ayakkabı üretimini durdurmasını istedi. Nike ve Puma buna olumlu geri dönüş yaparak kademeli olarak kanguru derisi kullanmaya veda edeceğini kamu oyuna duyurdu. Öte yandan herhangi bir aksiyon almadığı belirtilen Adidas bu konuda tepki toplamaya devam ediyor.

Amerika'da çevre aktivistleri Adidas mağazalarına akın ederek "Kangruları öldürmeyi bırakın" yazılı pankartlarıyla eylem yaptılar. Fakat bu çığ gibi büyüyen tepkiler Adidas'ın üretimlerinde bir değişikliğe gitmesiyle sonuçlanmadı. Marka, tepkilere “Kanguru derisi dünya çapında her türden üretici tarafından geniş bir ürün yelpazesi yapmak için kullanılıyor…” cevap verdi.

Adidas'ın karşılaştığı bu tepkiler üretim hayatında bir ilk değil. Şirket, 2012 yılında hayvanseverlerin baskıları nedeniyle kanguru derisi kullanımını önümüzdeki 12 ay içinde yüzde 98 oranında aşamalı olarak durdurma sözü vermişti. Ancak, bu proje hayata geçirilmedi. Günümüzde ise 2012 yılından çok daha büyük bir tepki ve baskıyla karşı karşıya. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir