adidas ile Kanye West ortaklığı sona mı eriyor?

Kanye West, bireysel markası olan Yeezy’nin tasarımına benzer Adidas ürünleri üretilmesine sert tepki gösterdi.

Spor giyim, sneaker ve moda endüstrilerine son 20 yıldır “influencer” ve “endorsement” anlaşmaları damga vuruyor. Birçok marka sporcularla sponsorluk veya ortaklık anlaşmaları imzalamayı sürdürüyor. Sporcular dışında, markaların “lifestyle – hayat tarzı” konseptine sahip ürün karmaları geliştirmesi bu markaları sanatçılar, müzisyenler vb. diğer meslek dallarındaki ünlülere de yöneltiyor. adidas’ın ilk olarak rap grubu Run-DMC ile yaptığı anlaşma ile başlayan bu dönem, günümüzde Kanye West ile devam ediyor. Tüm zamanların en çok kazanan ünlüleri arasında bulunan Kanye West, ilk olarak 2007 yılında Nike ile çalışmaya başladı. Bireysel markası olan “Yeezy” üretimleri Nike çatısı altında gerçekleşti. Yaklaşık 5 yıl süren bu ortaklığın ardından Kanye, markası Yeezy’i adidas’a taşıdı.

adidas’ın küresel çaptaki üretim kapasitesini ve tedarik zinciri ağını kullanan ve yine adidas’ın Kanye West’e tanıdığı daha özgür ve bağımsız çalışma koşulları neticesinde bu ortaklık uzun yıllardır devam ediyor. Ne var ki, 9 yıldır devam eden adidas-Yeezy ortaklığının zayıflamaya başladığına yönelik haberler geliyor.  Kanye West 13 Haziran’da yaptığı açıklamada “adidas, sahte Yeezy üreten bir markaya dönüştü.” cümlesini kullandı. Bu cümle West ile adidas arasında bir uyuşmazlık olduğu şeklinde yorumlanıyor. Kanye West, bu duruma gerekçe olarak “Yeezy Foam Runner ve Slide” ürünleri ile “adidas Adilette 22” ürünü arasındaki benzerliği gerekçe gösteriyor. 

Kanye West, instagramda yayınladığı mesajında Yeezy tarafından tasarlanan “Yeezy Slide” ve “Yeezy Foam Runner” ürünlerinin “adidas Adilette 22” terliklerinde görünüm ve tasarım açısından çok benzer olduğunu ifade ediyor. Sneaker ayakkabı sektöründe küresel çapta büyük bir rekabette yer alan adidas’ın, elindeki önemli kozlardan biri olan Yeezy ile yaşadığı durum, markanın orta ve uzun vade hedeflerini doğrudan etkileyebilme potansiyeline sahip. Yüksek talebe karşın düşük arz taktiği ile “limitli üretim” yapılan Yeezy markalı ürünler küresel ölçekte tüketicilerden yoğun talep görüyor. Kanye West ve adidas ortaklığının seyrini, Kanye West’in Yeezy markası için düşündüğü değişimleri ve adidas’ın alabileceği konumu ileride görebiliriz. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir