ABD Sarhoş Alışverişi Pazarının Hacmi, Yıllık 45 Milyar Dolar

 • Alkol tüketen 2 binden fazla yetişkin Amerikalı'nın katıldığı bir anket, "sarhoş alışverişi" adı verilen bir tüketim alışkanlığının ortaya çıktığını gözler önüne serdi.
 • ABD'li bir tüketici, sarhoşken yıllık ortalama olarak 444 dolar tutarında alışveriş harcaması yapıyor. Baby boomers kuşağı tüketiciler, daha genç kuşaklara kıyasla daha fazla "yıllık ortalama sarhoş alışverişi harcaması" yapıyorlar.
 • Anket sonuçları baz alınarak yapılan bir hesaba göre, sarhoş alışverişi" alanındaki ortalama ömür boyu harcama miktarı 4.187 dolar.
 • Ankete katılan kişilerin sadece %6'sı, sarhoşken yaptıkları satın alımlardan pişmanlık duyduklarını dile getirirken katılımcıların %20'si ise alkollüyken satın aldıkları ürünleri ya da hizmetleri iade ettiklerini belirtti.
 • İlgili Yazı: Markalar, Alışveriş Deneyimini Geliştirmek İçin Mobil Uygulamaları Nasıl Kullanıyorlar?

Herhangi bir kişi, yüksek miktarda alkol aldığında birçok saçma sapan şey yapabilir. Ancak bir şeyler satın almanın bu saçma sapan eylemlerden biri olabileceği, muhtemelen hiçbirinizin aklına gelmemiştir. Kısa bir süre önce yapılan bir araştırma, ABD'deki alkol kullanan birçok tüketicinin alkolün etkisi altındayken önemli miktarda alışveriş harcaması yaptıklarını ortaya koydu.

https://pazarlamasyon.com/2019da-dikkat-edilmesi-gereken-3-online-alisveris-trendi/

The Hustle isimli internet sitesi, alkol tüketen 2 binden fazla yetişkin Amerikan'ın dahil olduğu bir anket gerçekleştirdi ve bu anketten çıkan sonuca göre, ABD'de yaşayan insanların alkollüyken yaptıkları alışveriş hacmi, tahmini olarak yıllık 45 milyar dolar. The Hustle'ın yaptığı bu araştırmanın sonucundan elde edilen birkaç önemli bulgu şu şekilde:

 • Alkol kullanan tüketicilerin %79'u, sarhoşken en az bir satın alım yaptı.
 • Her sarhoş müşteri başına ortalama yıllık harcama miktarı 444 dolar.
 • Kıyafet ve ayakkabılar, sarhoş tüketicilerin en çok satın aldıkları ürünlerin başında geliyor.
 • Amazon, sarhoş tüketicilerin tercih ettikleri ilk alışveriş platformu olma özelliği taşıyor.

Elde edilen tüm bu çıkarımlar, The Hustle'ın yaptığı araştırmanın çok küçük bir kısmını kapsıyor. "Sarhoş alışverişi" adı verilen bu tüketim kültürüyle ilgili olarak çok daha detaylı bir izlenim elde etmek için biraz daha derinlere göz atalım.

Hangi Tüketiciler, "Sarhoş Alışverişi"ne Dahil Oluyorlar?

İlk olarak burada yer verdiğimiz tüm istatistiklerin 11-18 Mart 2019 tarihleri arasında The Hustle okuyan ve alkol tüketen 2.174 okuyucuyla yapılan bir ankete dayandığını belirtelim. Bu ankete katılanlar, ortalama olarak 36 yaşında ve yıllık 92 bin dolar gelire sahipti. Bununla birlikte ankete katılanların %53'ü erkek, %47'si ise kadınlardan oluşmaktaydı.

Yukarıda'da belirtmiş olduğumuz gibi, genel olarak alkol kullanan tüm katılımcıların %79'u, yaşamları boyunca en az bir kez sarhoşken bir satın alma işlemi gerçekleştirmiştir. Aşağıda yer verdiğimiz grafikte de görebileceğiniz üzere, bu oran, birtakım demografik unsurlara göre değişiklik gösteriyor.

Bunların yanı sıra kadınların (%80) sarhoşken alışveriş yapma olasılıkları, erkeklere (%78) kıyasla biraz daha fazladır. Genel olarak zaten kadınlar, erkeklerden daha fazla alışveriş yaptıkları için bu konuda kadınların az bir farkla da olsa yüksek bir orana sahip olmaları, son derece normal bir durum olarak karşılanabilir. Aynı zamanda sarhoşken alışveriş yapan kişiler, ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyor. Araştırmaya katılan Y kuşağı bireylerin %82'si, X kuşağı bireylerin ise %79'u sarhoşken en az bir kez sarhoşken alışveriş yaptıklarını belirttiler.

Bununla birlikte belirli sektörlerde görev yapan profesyoneller, sarhoşken alışveriş yapmaya bazı diğer sektörlerdeki profesyonellerden daha fazla meyilli gibi görünüyorlar. The Hustle'ın anketine göre spor endüstrisinde çalışan kişilerin %94'ü, taşımacılık endüstrisinde çalışan kişilerin %92'si, petrol ve enerji endüstrisinde çalışan kişilerin %91'i, işe alım alanında çalışan kişilerin %87'si ve pazarlama endüstrisinde çalışan kişilerin ise %86'sı alkolün etkisi altındayken en az bir kez alışveriş yapmış.

Tüketiciler, Sarhoşken Ne Kadar Harcama Yapıyorlar?

The Hustle'ın araştırmasına katılan kişilerin verdiği cevaplara göre, her bir tüketici, sarhoşken yıllık ortalama olarak 444 dolar tutarında alışveriş harcaması yapıyor. Bu ortalama rakamı kullanarak ufak bir matematik hesabı yapacak olursak, "sarhoş alışverişi" pazarının büyüklüğü hakkında kabaca bir tahmin yürütebiliriz: ABD'de yaklaşık olarak 130 milyon alkol tüketen yetişkin var ve The Hustle'ın anket bulgularına göre, alkol tüketen yetişkinlerin %79'u, sarhoş alışverişine yönelik olarak yılda ortalama 444 dolar harcama yapıyor. Bu oranların ulusal düzeyde geçerli olduğunu varsayacak olursak, ABD'deki sarhoş alışveriş pazarının hacminin yıllık 45 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu, tamamen tahmini ve tartışmayacak açık bir istatistik.

Tüketicilerin alkolün etkisi altındayken yaptıkları yıllık ortalama alışveriş harcaması miktarı, tabii ki çeşitli demografik unsurlara göre değişiyor. Bu noktada baby boomers kuşağı (1946 ile 1964 arasında doğanlar) tüketicilerin, daha genç kuşaklara kıyasla daha fazla "yıllık ortalama sarhoş alışverişi harcaması" yapıyor olmaları dikkat çekiyor. The Hustle'ın bu istatistikle ilgili olarak paylaştığı grafiğe göre, baby boomers kuşağı tüketiciler, sarhoşken yıllık olarak ortalama 550 dolar harcama yaparlarken Y kuşağı için bu rakam 400 dolar, X kuşağı için ise 383 dolar olarak belirlendi. Tüm bunlara ek olarak The Hustle, elde ettiği anket sonuçlarından "sarhoş alışverişi" alanındaki ortalama ömür boyu harcama miktarının da 4.187 dolar olduğunu tespit etti.

The Hustle, kişilerin çalıştıkları sektörlere göre yaptıkları "yıllık ortalama sarhoş alışverişi harcaması" miktarını hesaplayarak en çok ve en az harcama yapan sektörleri sıralamayı da ihmal etmedi. Anketten çıkan sonuca göre, en çok yıllık ortalama harcama yapan sektörler arasında moda, yazarlık, tıp, fitness ve yaşam koçluğu yer alıyor. Moda sektöründe çalışan kişiler 949 dolar, yazarlık sektöründe çalışan kişiler 808 dolar, tıp sektöründe çalışan kişiler 718 dolar, fitness sektöründe çalışan kişiler 681 dolar ve yaşam koçluğu sektöründe çalışan kişiler ise 644 dolar tutarında yıllık ortalama sarhoş alışverişi harcaması yapıyorlar.

İnsanlar, Sarhoşken Ne Satın Alıyorlar?

The Hustle, alkol tüketen iki binden fazla Amerikan tüketicisiyle birlikte gerçekleştirdiği araştırmada, tüketicilerin alkolün etkisi altındayken hangi ürünleri satın aldıklarını da irdeledi. Bu ankete göre, sarhoş tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ürün kategorileri şu şekilde sıralanıyor:

 • Giyim - %66
 • Film - %47
 • Oyun - %47
 • Teknoloji - %46
 • Gıda - %36
 • Etkinlik - %34
 • Kitap - %30
 • Ev Eşyası - %30
 • Seyahat - %30
 • Spor - %25
 • Kozmetik - %12
 • Yazılım - %7

Yukarıda yer vermiş olduğumuz görselde de görebileceğiniz gibi, tüketicilerin alkolün etkisi altındayken satın almayı en çok tercih ettikleri ürünlerin başında kıyafet ve ayakkabılar geliyor. Tabii ki ankete katılan tüketicilerin alkollüyken satın aldıkları ürünler, yukarıda sıraladığımız ürün kategorileriyle sınırlı değil. The Hustle, ankete katılan okuyucularına alkollüyken yaptıkları en garip satın alımları sordu ve bir hayli ilginç cevaplar aldı. Bu cevaplar arasından en dikkat çekenleri şu şekilde:

 • Yaklaşık olarak 90 kg ağırlığında ve 3 metre uzunluğunda bambu
 • İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma süngü
 • Gerçek boyutlu şişme şato
 • Göğüs pompası (Erkek bir tüketici tarafından satın alınmış.)
 • Eski NBA yıldızı Olden Polynice'ın ayağından çıkarılmış bir kıymık
 • Aktör Michael J. Fox'un "Back to the Future" filminde giydiği yeleğin aynısı
 • 2.200 dolarlık gece görüş gözlüğü
 • Azerbaycan, İzlanda, Ukrayna ve Tunus gibi ülkelere çok sayıda uluslararası uçuş
 • Ulusal Tüfek Birliği (National Rifle Association) üyeliği

Araştırmaya katılan tüketicilere, alkolün etkisi altındayken yaptıkları bu satın alımlardan pişman olup olmadıkları sorusu da yöneltildi. Şaşırtıcı bir şekilde araştırmaya katılan kişilerin sadece %6'sı bu satın alımlarından pişmanlık duyduğunu dile getirirken katılımcıların %20'si ise alkollüyken satın aldıkları ürünleri ya da hizmetleri iade ettiğini belirtti. Bununla birlikte tüketicilerin %85'lik bir kısmı da online alışverişin, sarhoşken yaptıkları satın alımları artırdığını ifade etti.

Sarhoş Tüketiciler, En Çok Nerelerden Alışveriş Yapıyorlar?

Neredeyse bütün tüketiciler, alkollüyken online alışveriş sitelerinden alışveriş yaparlar. Zira özellikle Amazon gibi e-ticaret sitelerinde -eğer kredi kartı bilgileriniz tanımlıysa- sadece birkaç tıkla kolayca bir şeyler satın alabiliyorsunuz. Hatta Amazon'un bunun için "Tek Tıkla Sipariş" (1-Click Ordering) isimli bir hizmeti bile bulunuyor. Ve büyük ihtimalle alışveriş yapan kişiler için satın alma sürecini mümkün olduğunca kolay ve hızlı hale getirdiği için sarhoş tüketicilerin açık ara farkla en çok alışveriş yaptıkları platform Amazon olarak öne çıkıyor.

The Hustle'ın anketine katılan tüketicilerin %85'i, sarhoşken Amazon'dan bir satın alma gerçekleştirdiklerini belirtti. Amazon'un ardından sarhoş tüketicilerin en çok tercih ettikleri alışveriş platformları eBay (%21), Etsy (%12), Target (%9) ve Walmart (%5) geliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir