2021'de Öne Çıkacak 5 Tüketici Davranışı Trendi

Hiçbir zaman durgun olmayan ve sürekli gelişen tüketici satın alma davranışları, bu eşi benzeri görülmemiş 2020 yılında bizce geçen yıllara kıyasla oldukça hızlı değişti. Şirketler bu benzersiz yılın hem dünya hem de yerel bazlı olarak etkilerine uyum sağlamaya çalıştı. Örneğin daha fazla insanın uzaktan çalışması, insanların evde daha fazla zaman geçirmesi e-ticaret satışlarının tavan yapmasını sağladı. Zoom, Google Meet gibi uygulamalar artık 7'den 70'e herkesin hayatına girdi.

https://pazarlamasyon.com/2021de-pazarlamayi-ileriye-tasiyacak-3-teknoloji/

Bütün bunlar ışığında biz de sizlere 2020 yılında hayatımıza giren ve 2021'de de devam etmesini beklediğimiz 5 tüketici davranışı trendini sıraladık.

Sağlık, Akla Gelen İlk Şey Olacak

2020 yılı boyunca pandemi ile mücadele eden tüm dünya için tartışmasız akla ilk gelen konu sağlık oldu. Bu durum 2021'de de devam edecek. Tamamlayıcı takviyeler, vitaminler, probiyotikler yani özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici her türlü ürünün talebi gelecek sene de en az bugünkü kadar devam edecek.

https://pazarlamasyon.com/2021de-belirsizligi-yonetmek/

Takviye edici gıdalar dışında, sağlıkla ilgili mobil uygulamalar, giyilebilir teknolojiler, abonelik tabanlı online egzersiz platformları, ev spor ekipmanları, uzaktan kişisel eğitim koçluğu gibi taleplerde bu sene oldukça büyük bir artış yaşandı. Fiziksel sağlığımızın yanı sıra ruhsal sağlığımızı da zinde tutmak için online terapi seansları düzenlenmeye ve yeni buna özel online platformlar kurulmaya başlandı.

İyi Görünmek Her Zaman Önemli

Fazla abartılı estetik ameliyatlar veya Instagram, Snapchat'teki güzellik filtreleri, ya da L'Oreal'in en son çıkardığı online makyaj platformu L'Oréal’in Signature Faces gibi her türlü efektli güzellik artık doyuma ulaşmış durumda. Ancak yine de tüketiciler her zaman iyi görünmek ve iyi hissetmek isteyecekler. Dolayısıyla önümüzdeki sene daha sade güzellik ön plana çıkacak. Çünkü artık genç nesil özgün ve filtrelenmemiş bir estetik istiyor.

https://pazarlamasyon.com/walmart-2021de-tamamen-otonom-kamyonlarla-teslimat-yapacak/

Ev ile İlgili Olan Her Şey Daha Fazla Değerlenecek

Pandemi boyunca, tüketiciler evle ilgili olan ürünlere büyük bir merak saldı. İk kez yemek yapmayı deneyenler ya da mutfaklarını yeni mutfak aletleriyle döşemek isteyenler derken herkes ev, aile ve yiyecek gibi konulara daha fazla odaklandı. Yemek yapmak ailece yapılabilecek eğlenceli bir deneyime dönüştü. Ayrıca ev; çocuklar için bir eğitim merkezi, bazen iki ebeveyn için bir ofis alanı ve her yaştan insan için eğlence merkezi haline geldi. Sonuç olarak, insanlar evlerinde daha fazla zaman geçirdikçe, güvenli alan kavramı ön plana çıktı ve tamir, onarım, boya badana gibi ev hizmetlerinde patlama yaşandı.

2021'de de evde zaman geçirme kavramı artık iyice benimsendikçe, bir ürünü online olarak satın alma ve doğrudan eve teslim gibi seçenekler artmaya devam edecek. Bu tarz işletmeler değer kazanacak. Örneğin Amazon başta olmak üzere doğrudan eve sevkiyat yapan birçok şirketin gelirleri 2020'de yarım trilyon dolar kadar arttı.

https://pazarlamasyon.com/honda-ve-nestle-e-spor-araciligiyla-nasil-ozgun-baglantilar-kurdu/

E-Spor ve Sosyal Medya Güç Kazanmaya Devam Edecek

E-spor gibi çevrimiçi, etkileşimli topluluklar genişlemeye ve ana akıma doğru ilerlemeye devam edecek. YouTube, Facebook, IG, Twitter ve Snapchat oluşturulacak olan yeni video içeriklerle daha da genişleyecek. Bu genişletilmiş video ortamı, tüketici katılımını değiştirecek. Geleneksel satış hunisi değiştikçe, pazarlamacılar her nesilden müşteriye nasıl yaklaşacağını, nasıl etkileşim kuracağını ve nasıl satış yapacaklarını yeniden düşünmeye başlayacaklar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir