2021'de Belirsizliği Yönetmek

Belirsizlik karşısında, plan yapmak kontrolün sizin elinizde olduğunu hissettirse de, kriz durumlarında bu planları dönüştürecek hıza sahip değilseniz, verdiğiniz emekler bir anda boşa gidebilir.

Ancak 2021 yılında, pazarlamacılar bunun yerine bilinmeyeni benimsemeli ve başından itibaren stratejilerine dahil etmelidir. Bunun nasıl olacağı her marka ve sektör için farklı olacaktır, ancak anlatacağım dört adımı izleyerek pazarlamacılar, ortaya çıkan yeni zorluklar ne olursa olsun, planlarının uyum sağlayacak kadar çevik olmasını sağlayabilir.

https://pazarlamasyon.com/2021-degerlerin-donustugu-yil/

Dönüşüme adapte olun: Geleneksel kanal satışlarının sekteye uğradığı bu dönemde, ev içi etkinlikleri ve alışverişi tetikleyecek tüm kanallarda var olun. Online spor derslerinden, eve servislere, nefis pizza unlarını online satmaya kadar bugüne dek denemediğiniz kanallarda yer alma cesaretini gösterin.

Müşterilerinize kattığınız değeri bulun: Tüm planlar ters gittiğinde, belirsizliğin içinden geçebilmenizi sağlamanın bir yolu, şu sorunun cevabını bilmektir: Müşterilerinize nasıl değer katarsınız? Örneğin, salgın meydana geldiğinde ve evde kalmaya başladığımızda bile IKEA,  dışarıda neler olup bittiğine bakılmaksızın müşterilerinin kendilerini güvende ve rahat hissedebilecekleri bir ev yaratmalarına yardımcı olmak için iletişimlerine devam etti. Sanal gerçeklik, özel kampanyalar ve pozitif mesajları ile hep yüreklere su serpti.

https://pazarlamasyon.com/2021-kisisellestirilmis-pazarlamanin-yili-olacak/

Ne kadar hızlı değişirlerse değişsinler, yükselen trendleri takip edin: İnsanların çevrimiçi olarak aradıkları şeyler, dinamik ve hızla değişen bir ortamda bile, bir sonraki adımda ne bekleyeceklerine dair ipuçları sunabilir. Google trendlerini düzenli kontrol edin, kalitatif araştırmalarınıza ara vermeyin.

Hızlı karar alın: Sıradan zamanlarda biz pazarlamacılar, mükemmel planlar geliştirmek için zaman ayırmak, odak gruplarını bir araya getirmek için haftalar harcama ve stratejilerimizi test edip sonra yeniden test etme lüksüne sahibiz. Bu yaklaşım, analiz felcine yol açabilir ve belirsiz zamanlarda, genellikle hızlı hareket etmek önemlidir.

Bunun yerine, şu anda bildiklerinizle mümkün olan en iyi pazarlama kararlarını vermeye odaklanın ve insanlar yanıt verdikçe ve yeni bilgiler geldikçe ayarlamalar yapın. Günümüz koşullarında bir pazarlama planı oluştururken, değişme olasılığının yüksek olduğunu anlayın ve dönüştürüp, değiştirmenize izin verecek şekilde ayarlayın.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir