2019'da Dünyanın En Değerli 10 Markası

  • Interbrand, dünyanın en değerli 100 markasını sıraladığı "En İyi Küresel Markalar" adlı raporunun 2019 sürümünü yayımladı.
  • Interbrand'in belirttiğine göre, 2000 yılından bu zamana dek listede kalmayı başaran sadece 31 marka bulunuyor.
  • Ayrıca 2000 yılından bu yana sadece Coca-Cola ve Microsoft, ilk 10 içerisindeki yerlerini korumayı başarabildiler.
  • Coca-Cola, ilk 10 içerisinde yer alan markalar arasında marka değeri düşen tek marka olurken Amazon ise ilk 10 içerisinde marka değerini en fazla artıran marka oldu.
  • İlgili Yazı: BrandZ, Dünyanın En İyi Markalarını Açıkladı

Medya, pazarlama ve kurumsal iletişim şirketi Omnicom Group'a bağlı küresel marka danışmanlığı şirketi Interbrand, son 20 yıldır her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın en değerli 100 markasını sıraladığı "En İyi Küresel Markalar" adlı raporunu yayımladı. Genel olarak bu listede teknoloji şirketleri ağırlıkta; ancak sonuçlar, perakende ve lüks sektörlerinin en hızlı büyüyen sektörler arasında olduğunu ortaya koydu.

Bu yılki raporda, Interbrand'in 20 yıldır yaptığı araştırmada meydana gelen en büyük değişikliklerden bazılarına değinildi. Bu değişikliklerden en önemlisi ise 2000 yılından bu zamana dek listede kalmayı başaran sadece 31 marka olmasıydı, ki bunlar arasında Disney, Nike ve Gucci gibi dev markalar yer alıyor. Ayrıca o zamandan bu yana sadece Coca-Cola ve Microsoft, ilk 10 içerisindeki yerlerini korumayı başarabildiler.

Business Insider'ın bu raporla ilgili olarak paylaştığı habere göre, Interbrand, marka değerlerini belirlerken üç ana faktörü göz önünde bulundurdu:

  • Markanın dünya genelindeki algısı ne kadar olumlu?
  • Markanın kendisi, şirkete ne gibi bir değer katıyor?
  • Markanın gelecek için ne gibi planları var?

Daha sonra şirket, "bir kuruluşun yatırımcılarına ya da ekonomik karına genel finansal getirisini", "markanın sadakat yaratma kabiliyetini" ve buna bağlı olarak "geleceğe yönelik sürdürülebilir talep ve karı" hesapladı.

Biz Interbrand'in "En İyi Küresel Markalar" listesinin ilk 10 sırasında yer alan markalara ve bunların marka değerlerine aşağıda sırasıyla yer verdik. Toplamda 100 markanın yer aldığı listenin tamamına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

10. Disney: 44,3 Milyar Dolar

Disney'in şu andaki piyasa değeri 240,2 milyar dolar ve marka, yeni yayın hizmeti Disney+'ın gelmesiyle birlikte güçlenmeye devam ediyor. Interbrand, markanın güçlü yanlarının farklılaşma, bağlılık ve mevcudiyet olduğunu keşfetti. Rapora göre, Disney'in marka değeri, bir önceki yıla kıyasla %11 oranında artış gösterdi.

9. McDonald's: 45,3 Milyar Dolar

158,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan McDonald's, 2003 yılından beri marka değerini sürekli olarak artırdı ve geçtiğimiz yıla oranla marka değeri %4 arttı. Interbrand, markanın güçlü yanlarının bağlılık, farklılaşma ve mevcudiyet olduğunu ifade etti. Beyond Meat ile bitki bazlı bir hamburgerin piyasaya sürülmesiyle birlikte, marka hala büyüme potansiyeli taşıyor.

8. Mercedes-Benz: 50,8 Milyar Dolar

Alman otomotiv şirketi Daimler AG'nin bünyesinde bulunan Mercedes-Benz, marka değerini bir önceki yıla kıyasla %5 oranında artırdı. Raporda belirtilene göre, markanın güçlü yanları bağlılık, ilgi ve cevap verme yeteneği.

7. Toyota: 56,2 Milyar Dolar

Japon otomobil üreticisinin piyasa değeri yaklaşık olarak 222 milyar dolar ve Interbrand'in belirttiğine göre, marka değeri, bir önceki yıla kıyasla %5 oranında artış gösterdi. Interbrand, markanın bu yükselişini ilgi, orijinallik ve mevcudiyete dayandırdı.

6. Samsung: 61,1 Milyar Dolar

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden biri olan Samsung, 284 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ve marka değeri bu yıl %2 oranında artış gösterdi. Interbrand'in belirttiğine göre, markanın güçlü yanları olarak cevap verme yeteneği, ilgi ve orijinallik ön plana çıktı.

5. Coca-Cola: 63,3 Milyar Dolar

Coca-Cola'nın marka değeri, bu yıl %4 oranında düştü ve dev içecek markası, bu istatistikle birlikte, ilk 10 içerisinde yer alan markalar arasında marka değeri düşen tek marka oldu. Ancak bu düşüş Coca-Cola için ilk değil. Interbrand verilerine göre, şirketin marka değeri, 2014 yılından beri sürekli olarak düşüyor. Markanın güçlü yanları ise mevcudiyet, orijinallik ve bağlılık oldu.

4. Microsoft: 108,8 Milyar Dolar

Piyasa değeri 1 trilyon dolar olan Microsoft, ilk beş içinde yer alan dört teknoloji şirketinden biri. Şirketin marka değeri, açıklık, ilgi ve cevap verme yeteneği gibi güçlü yanları sayesinde geçtiğimiz yıla kıyasla %17 oranında bir artış gösterdi.

3. Amazon: 125,2 Milyar Dolar

Piyasa değeri 885,3 milyar dolar seviyesinde olan Amazon'un marka değeri, bir önceki yıla kıyasla %24 oranında arttı. Amazon, bu yüksek artış oranıyla birlikte ilk 10 içerisinde yer alan markalar arasında marka değerini en fazla artıran marka oldu. Amazon'un güçlü yanları olarak ise cevap verme yeteneği, ilgi ve mevcudiyet ön plana çıktı.

2. Google: 167,7 Milyar Dolar

869 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan Google'ın marka değeri, bir önceki yıla oranla %8 oranında bir artış gösterdi. Interbrand'in belirttiğine göre, markanın güçlü yanları mevcudiyet, ilgi ve cevap verme yeteneği oldu.

1. Apple: 234,2 Milyar Dolar

Yaklaşık olarak 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Apple'ın marka değeri, geçtiğimiz yıla kıyasla %9 oranında arttı. Raporda belirtilene göre, marka zirvedeki bu yerini farklılaşma, yönetim ve katılım gibi güçlü yanlarına borçluydu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir