1 Nisan'ın ortaya çıkış hikâyesini biliyor musunuz?

Şaka yapmanın gelenek haline geldiği 1 Nisan Şaka Günü'nün hikâyesini ve markaların 1 Nisan'a özel hazırladıkları içerikleri sizler için derledik.

1 Nisan Şaka Günü'nün ortaya çıkışına dair farklı inanç ve efsaneler bulunsa da, en bilinen ve gerçek olduğu düşünülen hikâyesi, Fransa kralı IX. Charles'ın 1564 yılında yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak tarihine aldırmasına dayanıyor. Dönemin iletişim şartları nedeniyle bu karar toplumun tamamı tarafından duyulamıyor veya bu karardan haberi olan bazı kesimler, geleneklerinden vazgeçmeyip kararı protesto etmek amacıyla yılbaşını 1 Nisan'da kutlamaya devam ediyor. IX. Charles'ın kararının ardından 1 Nisan’ı hâlâ yılbaşı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etme amacı ile yapılan şakalar bir müddet sonra gelenek halini alıp günümüze kadar ulaşıyor. 

IX. Charles'ın bu kararına rağmen 1 Nisan’ı yılbaşı olarak kabul etmekte ısrarlı olanlara ise “Nisan Balığı” adı veriliyor ve onları aşağılamak adına 1 Nisan'a "Aptallar Günü" deniliyor. 

Fransa Kralı IX. Charles'ın yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak tarihine almasına dayanan hikayenin günümüzde nasıl bir karşılık bulduğunu görmeniz amacıyla, Markaların farklı yıllarda hazırladıkları 1 Nisan'a özel içerikleri sizler için derledik.

1) Coca-Cola | Helyum aromalı kola

Coca-Cola, 1 Nisan'da paylaştığı içerikte, helyum aromalı yeni ürününü tanıttı. Birçok kişinin gerçek sandığı bu reklam, insanların aklına tek bir soru getirdi: içince sesimiz değişecek mi?

markalarin-1-nisan-a-ozel-hazirladiklari-icerikler

2) T-Mobile | Sidekicks

Alman GSM operatörü T-Mobile, 1 Nisan'da Sidekicks adlı yeni ürününü tanıttı. Gerçekte piyasaya çıkmayacak ürün, bünyesinde birçok özellik barındırıyordu. Gerçek olamayacak kadar işlevsel olan bu ürünü satın alamayacak olmaları birçok kişide hayal kırıklığı yarattı.

3) H&M | Mark X H&M

Uluslararası perakende giyim firması H&M, 1 Nisan'a özel oluşturduğu Mark Zuckerberg koleksiyonunu tanıttı. "Mark X H&M" adını verdiği koleksiyona olan inandırıcılığı artırmak için şirket, Mark Zuckererg kombininin tanıtıldığı bir Web sitesi açtı.

markalarin-1-nisan-a-ozel-hazirladiklari-icerikler

4) Burger King | Çikolatalı Whopper

Burger King'in 1 Nisan'a özel tanıtımını yaptığı yeni ürünü Whopper severler tarafından çokça ilgi gördü. Oldukça iştah açıcı görünen ürünü yiyemeyecek olmanın üzüntüsünü birçok kişi sosyal medya üzerinden belirtti.

markalarin-1-nisan-a-ozel-hazirladiklari-icerikler

5) LEGO | Lego süpürgesi

İki bin parçalık bir Lego setini yanlışlıkla yere döktüğünüzü ve parçaların dört bir yana saçıldığını düşünün. Eğer sihirli bir gücünüz yoksa bütün parçaları toplamanız oldukça uzun zaman alacaktır. LEGO, 1 Nisan'a özel tanıtımını yaptığı Lego süpürgesiyle bu sorunu kökten çözeceğini belirtti. Oldukça işlevsel görünen bu ürünün gerçekte alınamayacak olması Lego tutkunlarına "keşke" dedirtti.

 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir