Z kuşağı kırklı yaşlarında emekli olmayı hedefliyor

Araştırmalara göre Z kuşağının büyük çoğunluğu kırklı yaşlarında emekli olabileceğini düşünüyor. Peki bu gerçekten mümkün mü?

Z kuşağı ve Y kuşağı için emeklilik çok uzakta olabilir ancak onlar şimdiden emeklilik hayalleri kuruyor. İyimser bir grup bu hayalleri için ihtiyaçları olan yedi haneli sayılarıysa normalden daha erken ulaşabileceklerini umuyorlar.

Yakın zamanda yapılan YouGov araştırması, Y kuşağı için çalışmayı tamamen bırakmanın sihirli rakamının 1 milyon ila 2 milyon dolar arasında olduğunu ortaya çıkardı. Z kuşağı ise daha azıyla daha erken emekli olmaya razı. Z kuşağının çoğunluğu (yüzde 37) yaşlılıklarında, hatta bazı durumlarda orta yaşlarına bile gelmeden 500 bin ila 1 milyon dolar civarında rahatlıkla geçimlerini sağlayabileceklerini tahmin ediyor.

Y kuşağı 40 ila 50 yaşları arasında emekli olmayı hedeflerken En genç nesil çalışanların yüzde 14'ü kırklı yaşlarında emekli olmayı hedefliyor; bu da Y kuşağına göre iki kat umutlu olduklarını gösteriyor. Ancak tahmini yaşam beklentisi 100 yıl civarında olan tutumlu Z kuşağının yarım milyonluk servetiyle şaşırtıcı olarak 60 yıl boyunca yetinmesi çoğu insana göre hayalperestçe geliyor.

65 yaş ve üzeri Amerikalıların neredeyse yüzde 20'si çalışıyor; bu oran, 35 yıl önce çalışanların payının neredeyse iki katı. Bugün toplamda, 65 yaş ve üzeri yaklaşık 11 milyon Amerikalı çalışıyor. Ayrıca ortalama bir Amerikalının rahat bir şekilde emekli olması için 1,46 milyon dolara ihtiyacı bulunuyor. Hâl böyle olunca Z kuşağının ve genç Y kuşağının bekledikleri kadar erken emekli olması pek olası görülmüyor. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir