Yürüyüş Yaparak, Bisiklete veya Scootera Binerek Uçak Mili Kazanmak İster misiniz?

Bu yazımızda sizleri henüz tanışma fırsatı bulamadıysanız dünyanın en önemli teknoloji merkezi Silikon Vadisi'den yani startup ekosisteminin kalbinden çıkan inovatif hizmetiyle dikkat çeken Miles ile tanıştırmak istiyoruz.

Miles, yürüyüş yaparak, bisiklete veya scootera binerek uçak mili kazanmanıza olanak sağlayan bir mil kazanım programı uygulaması. Audible, Cole Haan, Vudu, Ray-Ban, Home Chef, Zipcar, Illys, TOMS, Silvercar, Amazon, Starbucks ve Target gibi büyük markalardan özel ödüller, indirimler ve diğer fırsatlar için kazandığınız ücretsiz milleri kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Miles, seyahat edilen her mil için, ister araba ile (sürücü, yolcu veya araba paylaşımı), uçak, tren, metro, otobüs, tekne, bisiklet veya yürüyüş olsun, her seyahat modunda size kazandırabilir.

Miles

Uçağa binmeden mil kazanabildiğimiz çeşitli programlar var elbet ama ama kredi kartı kullanmadan mil kazanabildiğimiz uygulamalara açıkçası ben pek rastlamamıştım. Miles'da beni yakalayan nokta ise, yaşadığı çevreyi önemseyen, dolayısıyla bizden sonraki nesillere daha iyi bir dünya bırakmak isteyen kişileri doğa dostu sürdürülebilir ulaştırma modellerine teşvik etmesi diyebilirim. Bunu da, çeşitli kategorilerde yukarıda belirttiğimiz markaların özel ödülleriyle trenle, metroyla, otobüsle, tekneyle, bisikletle ya da yaya yola çıkan kullanıcıların topladıkları millerle ödüllendirerek yapıyor. Ayrıca bisiklete binmek, trenle yolculuk etmekten daha fazla mil kazandırıyor. Böylece ulaşımda sürdürülebilirlik doğrultusunda kullanıcıları yenilikçi, uzun soluklu, çevre dostu alternatiflere yönlendirmeyi de amaçlıyor.

Günümüzde yaşadığımız toplumları daha iyi bir geleceğe hazırlamak için çeşitli sürdürülebilirlik söylemleri sık sık gündeme getiriliyor. Ekojik dengeye gereken önemi vermezsek karşılaşabileceklerimiz hakkında çeşitli senaryolar çiziliyor. Fakat şirketlerin, girişimlerin kaçı bu tehdit için çözüm önerileri sunuyor, proje geliştiriyor? Maalesef sayabileceğimiz isimler oldukça az. Miles gibi girişimlerin de gelir modellerini bu noktalara da dokunabilen bir kurguyla geliştirilebiliyor ve gezegene yardım etme arzusuna sahip olması oldukça umut verici.

Miles'ın getirdiği bu yenilikçi fikir o kadar ilgi gördü ki, şimdiden yatırımlar bile hazır :) Yeni yatırımcıları arasında kimler var derseniz? Porsche Digital, Sony Innovation Fund, SAIC ve JetBlue Technology Ventures.

Lansmanı geçen Temmuz ayında yapılan Miles'da kullanıcılar, o günden bu yana yaklaşık 270 milyon mile, buna eş değer de 40.000 ödül kazandılar ve her ödülün yaklaşık değeri ise 20$'dı. Bu uygulama şu an ülkemizde kullanılmıyor fakat alacağı yatırımlar ile beraber yakında bize de ulaşacağına şüphe yok. En azından dileğimiz öyle :)

Türkiye'de henüz uygulamayı kullanamasak da yurtdışında bizi takip eden ve yurtdışına sık sık seyahat eden okuyucularımız için Miles'ı ücretsiz indirebilecekleri linkleri de paylaşmak isteriz. Ücretsiz mil kazanmak ilginizi çekiyorsa İOS için buraya, Android içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar: Fast Company, Google Play.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir