Yunanca Yazıtlar Yapay Zeka Pythia ile Tamamlandı

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından hazırlanan makalede, zarar görmüş ve tamamlanamayan eski Yunanca metinlerinde anlaşılması neredeyse imkansız boşlukların AI sayesinde anlamlı bir şekilde tamamlandığı paylaşıldı.

Araştırma kapsamında Pythia adında bir algoritma kullanıldı. Parçalanmış taş, kil veya tabletleri restore etme konusunda eğitim almış tarihçilerden daha iyi performans gösteren Pythia arkasında güçlü bir Machine Learning (Makine öğrenimi) saklı.

Tarihçiler yazıttaki boşlukları anlamlı bir hale getirmek için iki saat çalışarak % 43 kesinliğe ulaşırken, Pythia birkaç saniyede ulaştığı yaklaşık% 70 doğruluk oranına ulaştı.

Devrim niteliğindeki gelişme sayesinde, tarihçiler eski tabletlerdeki yazıtlardaki boşlukları doğru şekilde tamamlamak için Pythia’dan yararlanabilecekler.

Bir tarihçinin önyargılarından sıyrılmış, algoritmaların işin içine girerek tamamlanan hasarlı metinler böylece tarihe ışık tutacak.

https://m.youtube.com/watch?v=esirYDI88QU
Pythia: AI-assisted Code Completion System

Çalışma kapsamında Pythia tamamlanamayan yazıtlar için çeşitli seçenekler sunuyor, ardından devreye yine arkeologlar ve tarihçiler makina öğrenmesiyle (Machine Learning) sunulan seçeneklerden en iyi sonucu çıkarmak için bir araya geliyor ve sahip oldukları bilgi ve tecrübeden faydalanarak en anlamlı tamamlanan metni seçiyorlar. Mükemmel bir iş birliği!

Teknoloji tek başına geçmişi aydınlatmak için yeterli değil tabii ki. Bunun için arkeologlar kazı çalışmalarına devam etmeli, yazıtları mümkün olduğunca iyi bir araya getirmeli, tarihçiler sembollerin anlamlarını çıkarmalı ve tamamlanamayan yazıtlar için Pythia’nın tahminlerinden yararlanmalı. Devir elimizdeki teknolojiden en iyi şekilde yararlanarak geçmişi aydınlatma devri.

Kaynak: VICE

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir