YouthWorks Yönetici Kreatif Direktörü Yavuzhan Gel'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları

YouthWorks Yönetici Kreatif Direktörü Yavuzhan Gel, en iyi metaverse kampanyalarını seçti.

"Metaverse, her seferinde yeniden tanımlanıyormuş hissi veriyor" diyen YouthWorks Yönetici Kreatif Direktörü Yavuzhan Gel'e göre en iyi metaverse kampanyaları sizlerle...

Yavuzhan Gel'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları
Metaverse… Her gün yeniden tanımlanan, nedenini tam bilmesek de hepimizi heyecanlandıran, bu dünyada olamadığımız her şeyi artık olabileceğimiz, büyülü “alternatif” gerçeklik. Şu anda yazdığım Word uygulaması bile her “metaverse” kelimesinin altını kırmızıyla çiziyor. Nedir bu metaverse? Herhalde dünyanın cevabını aradığı soru bu… Hepimizin aklında bir fikir var, ama tam bir fikir yok. Nedeni de şu olsa gerek… VR, AR, XR, kripto, NFT, blockchain, Web3, avatar, oyunlar, oyunlaştırma, merkeziyetsizlik, marka deneyimi vs… Metaverse kimisi görece yeni, kimisi uzunca bir zamandır bizimle olan bu gibi kavramlardan oluşan bir kelime bulutu gibi şu anda… O kavramlardan istediğin birkaçını seçiyor ve metaverse diyorsun. Dolayısıyla her seferinde yeniden tanımlanıyor hissi veriyor. Demek buymuş metaverse…

Günün sonunda herkes büyük bir tektonik değişimin içinde olduğumuzu hissediyor, tam tanımlayamasa da... Dolayısı ile hep bir “beta” yaklaşımında, yenilikleri risk olarak değil heyecan verici olarak görmek, anlamak kadar denemeye de çaba harcamak en iyisi… Gördüğüm kadarıyla dünyada da bu böyle, markalar deniyor. Kimileri başarılı, kimileri değil. Burada örnek vereceğim işler de biraz o denemeler. “İşte budur” anına, herkesin kabul edeceği “işte budur” kriterleri tam belli olmadan gelmek zor. 

Moda markalarının bu kavramlara adapte olma hızları etkileyici… Daha çok merkeziyetsiz toplulukların öne çıktığı bu yeni dünyada, hali hazırda tutkulu ve sadık takipçileri olan markaların çoğunun moda markaları olmaları şaşırtıcı değil. Muhtemelen bir çoğunuzun duyduğu Nike ve RTFKT ortaklığında ortaya çıkan gizemli MNLTH NFT’leri ve devamındaki dijital sneaker’lar, yeni bir tür hikâye anlatıcılığına işaret ediyor. Ayrıca Adidas ve Bored Ape Yatch Club işbirliğiyle ortaya çıkan NFT ürünler, gerçek dünya ve metaverse arasında köprü kuruyor. 

Hikâyeye değer katanlar

Benim burada dikkat çekmek istediğim iki markanın da merkeziyetsiz “metaverse” dünyasında doğmuş iki IP’ye yaklaşım biçimleri… Adidas da Nike da kendi markalarını işbirliklerinin üstünde görmeden, yeni dönemin ruhunu anlamış ve çok güzel uygulamış görünüyor. Hikâye onların. Marka olarak sen bu hikâyenin bir parçasısın. Hikâyeyi kendisi yazan, sahiplenmeye çalışan ya da aşağı çeken değil hikâyeye değer katan bir parçası.

Bu işte bir oyun var

Oyunlar, metaverse kelime bulutunun içinde en büyük alana sahip ve en uzun zamandır bizimle olan kavram. Özellikle belirli bir yaş grubu için en öncelikli içerik tüketim biçimi… Lineer olmayan bir anlatım tazıyla, hikâyeleri izlemek yerine yaşadığımız, başka gerçek insanlarla avatarlar aracılığıyla paylaştığımız dijital dünyalar. Web3 beraberinde getirdiği NFT, blockchain gibi kavramlarla oyun dünyasında hem oyuncular hem markalar için yepyeni olasılıklar yaratıyor. Balenciaga, Fortnite işbirliği bunun en etkileyici örneklerinden biri… Balenciaga’nın, oyun jargonuyla konuşursak, Fortnite’e eklediği itemler’ın bazıları, gerçek hayatta da satın alınabiliyor. Louis Vouitton ise yarattığı Vivienne karakter ile tüketicilerini markanın yaratıcısı Louis’in zihninde bir yolculuğa çıkarıyor ve sınırlı sayıda üreteceği NFT’leri kazanma şansı veriyor.

Gerçek hayatın "metaverse"leşmesi

AR, yani artırılmış gerçeklik, metaverse gündeminde yeterince yer almadığını düşündüğüm konulardan biri… Oysa teknoloji devleri yıllardır bu konuya yatırım yapıyor. Apple, ARkit ve cihazlara eklediği Lidar sensörlerle bu alanda mesafe kat etmiş durumda. Google da ARcore aracılığıyla geliştiricileri teşvik ediyor. Snapchat, Instagram, TikTok gibi dev sosyal medya platformları metaverse’e AR’la giriş yapmak için geniş olanaklar sunuyor. Bunlardan en enteresan olanlarından biri American Eagle ve Snapchat işbirliği… American Eagle jeans’lerini Snapchat üzerinden artırılmış gerçeklik aracılığıyla deneyebiliyor ve satın alabiliyorsunuz. Bir diğer örnekse yeni bir girişim olan Americana… Fiziksel objelerin NFT’lere dönüştürebiliyorsunuz ve kendi Token’ları ile alıp satabiliyorsunuz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir