2023'ün en sevilen reklamları [Araştırma]

DORinsight Napolyon’un Pazarlamasyon için gerçekleştirdiği araştırma, 2023'ün en sevilen reklam filmlerini ortaya koyuyor.

Ülkemizi derin bir üzüntüye boğan depremler gibi acı dolu, Cumhuriyetimizin 100. yılı gibi umut verici ve yapay zekâ teknolojilerinin günlük yaşantımıza girmesi gibi son derece heyecanlandırıcı gelişmelere şahit olduğumuz 2023 yılı geride kaldı. Yoğun duyguların bir arada hissedildiği dönemde, markalar da birbirinden yaratıcı ve duyguların harmanlandığı işlerle zihinlerde iz bıraktılar. Pazarlamasyon için, DORinsight Napolyon tarafından yapılan araştırma, "2023'ün En Sevilen Reklam Filmleri"ni ortaya koyuyor. 

30 Ekim- 02 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmaya 2 bin kişi katıldı. CAWI yöntemiyle Napolyon paneli üzerinden Türkiye temsili 15 yaş ve üzeri bireyler katılırken, araştırmada ABC1C2DE ses grupları kapsama alındı.

'2023 Yılının En Beğenilen Reklam Filmi Araştırması' sonuçlarına göre birinciliği Akbank’ın “Ayrılamayız Cumhuriyet’in Yolundan” reklam filmi alırken, ikinciliği Garanti BBVA’nın “#ŞarkılardaSen, 19 Mayıs” ve Şişecam’ın “29 Ekim Sevdan Bir Ateş” reklam filmi paylaştı. Üçüncülüğe oturan “Türkiye’nin Trendyol’u #MillilerinYanında!” reklam filmini sırasıyla Türk Hava Yolları'nın “Türkiye’nin Kanatları” ve “Vestel Dünya’da Birinciyiz” reklam filmleri izledi. “Yılın En Sevilen Reklamları” araştırmasının sonuçları ışığında, gönüllerde taht kuran başarılı kampanyaların hikâyelerini yaratıcılarından dinledik…

Dünü, bugünü ve geleceği buluşturduk

Cumhuriyetimizin 100. yılında, bu tarihi günü kutlamak üzere paylaştığımız ‘Ayrılamayız Cumhuriyet Yolundan’ filmimizin Yılın En Beğenilen Reklamı seçilmesi, tüm Akbanklılar için büyük bir mutluluk kaynağı. Yayınlandığı ilk günden itibaren sahiplenilen, geniş kitlelere ulaşan filmimiz, geçmişten geleceğe uzanan değerlerimizi ve birlik içinde ilerleme kararlılığımızı temsil ediyor. 

Filmimizle daha iyi bir geleceği yaratmak üzere içimizdeki hiç sönmeyen ateşi ekranlara yansıtmak ve bu güçlü duygularla Cumhuriyet coşkusunu yaşatmak temel hedefimizdi. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eski görüntülerini günümüzdeki görüntülerle eşleştirdik ve dünü, bugünü ve geleceği buluşturan bir filme imza attık. Aramızdaki güçlü bağı da hayaller ve hedefler üzerinden anlattık. Cumhuriyet’in kuruluşunda ülke olarak sahip olduğumuz hayalleri ve bugün geldiğimiz noktada elde ettiğimiz güçlü başarılarımızın gururunu paylaştık. Bu görüntülere ise gelecek yüzyıl için ülkece kurduğumuz vizyon ve bunu gerçek kılacak gücümüzü ve adanmışlığımızı simgeleyen görseller eşlik etti. Bu kapsamda bilim, kültür-sanat, teknoloji, tarım, eğitim gibi ülkemizin hayat damarlarını besleyen alanlara odaklandık. Ekrana yansıyan bu güçlü görüntülerle birlikte Duman’ın ‘Gönül İster/Ayrılamam Yolundan’ şarkısı da duygularımıza tercüman oldu. 

Akbanklılar için bu film ayrıca tüm Türkiye’ye bir teşekkür mesajı taşıyor. Akbank olarak 75 yıldır Türkiye’nin hayallerinin ve hedeflerinin yanındayız. 'Türkiye'yi geleceğe taşıyan öncü banka' olma vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 

Cumhuriyetle taçlanan bağımsızlık hikâyesi

Tüm dünyanın saygı duyduğu global lider Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu ve imzası ile kurulan Şişecam için Cumhuriyet’in 100’üncü yılı çok anlamlı ve özeldi. Kurucusunun değerlerini nesilden nesile taşıyan bir şirketin iletişim ekibi olarak, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına dair coşkumuzu yansıtan bir kampanyaya imza atmak en büyük arzumuzdu. 100 yıllık Cumhuriyet’in 88 yılına eşlik etmiş Şişecam’ın kuruluş amacı ve sürekli gelişim hikâyesi öyle özeldi ki, yolumuzu, yönümüzü bulmamız zor olmadı. 

Kurtuluş Savaşı’ndan çıkmış yoksul ve yorgun bir milleti bağımsızlığına kavuşturmak için gecesini gündüzüne katan, cepheden cepheye koşan ve aldığı kararlarla bir milletin tarihini yeniden yazan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin varoluş hikâyesini yazarken, bağımsızlığın ancak iktisadi reformlarla sürdürülebilir olacağına inanıyordu. Ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracak, zaruri ihtiyaçları karşılayan sektörlerde faaliyet gösterecek milli fabrikaların temeli de ilk kez Cumhuriyetimizin 10’uncu yılında, Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı ile atıldı. Planda alınan kararlardan biri de cam sanayisi alanında fabrika kurulmasıydı. Şişecam’ın temeli de alınan bu karar sonrasında atıldı. 

Bu eşsiz hikâyeden yola çıkarak film hazırlıklarımızı yaparken bu yılı özel kılacak bir üçleme yapmaya karar verdik. Seri halinde çekeceğimiz üç filmden birini Cumhuriyet’in 100. yılına, birini 10 Kasım’a sonuncusunu ise Şişecam’ın kuruluş yıl dönümüne özel hazırlamak için işe koyulduk. Reklam ajansımız PunchBBDO ile senaryoları çalıştık. Yönetmenimiz Serdar Dönmez titizlikle sahneleri çekti. Söz ve müziği Murat Çelik’e ait olan, Mert Tunay’ın filmlerimize özel olarak yeniden düzenlendiği ‘Sevdan Bir Ateş’ şarkısı filmlere derin anlam kattı. Ortaya herkese dokunduğuna inandığımız güzel işler çıktı. 

İlk filmimizde ülkemizin Bandırma Vapurunda başlayan ve Cumhuriyetle taçlanan bağımsızlık hikâyesini anlattık. 1935’te elektriğin kısıtlı olduğu günlerde ülkenin aydınlanması için üretime gaz lambası camı ile başlayan Şişecam’ın Cumhuriyet’in aydınlanma yolculuğuna nasıl eşlik ettiğini izleyicilerle paylaştık. Filmde meşaleyi karanlığı aydınlatan bir metafor olarak kullandık. Meşale umuttu, aydınlık bir gelecekti, birlik olmaktı… Ve Şişecam, 100 yıllık Cumhuriyet’in bağımsızlık ateşini 88 yıldır harlıyordu. 

İkinci filmimizde ‘Gözümüz gözlerinde sonsuza dek” diyerek bu milletin her bir ferdinin gözlerinde bulduk Mustafa Kemal Atatürk’ü. O gözlerde gördük bir ülkenin kurucusuna olan hayranlığını, özlemini, minnetini… 

Son filmimizde ise Şişecam’ın geçmişine ve geleceğine dijital ekranlardan baktık. Bir ülkenin bağımsızlığının teminatı sanayinin ilk değerlerinden olan Şişecam’ın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonuyla akıl ve bilim temelinde ve teknoloji odağıyla nasıl yükseldiğini izledik. Ne mutlu bize ki izleyenlerden çok güzel dönüşler aldık. Bu da bizim en büyük hediyemiz oldu. İzlenme rakamları bize gurur verdi. Sosyal medyada beğeni dolu paylaşımlar bizi mutlu etti. Aynı sorumlulukla var olduğumuz sürece Kurucumuzun ve Cumhuriyet’in değerlerini yansıtan güzel ve anlamlı işlere imza atmaya devam edeceğiz. 

Toplumun duygularına ortak olduk

Ülkemiz için özel anlamı olan günlerde, toplumun duygularına, hassasiyetine ortak olmayı önemsiyoruz. Milli bayramlarda birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını daha çok hissetmemizin ve tüm kalbimizle Atamızı anmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda 19 Mayıs’ın ruhunu yaşatabilmeyi istedik ve 2020’de Atamızı anmak için çok özel bir projeye imza attık. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Atatürk’ün sevdiği şarkılarla kutlamaya başladık. 2020’den beri her 19 Mayıs’ta ‘Şarkılarda Sen’ adlı projemizde, Atatürk’ün sevdiği şarkıları, günümüzün sevilen genç sanatçılarının sesinden gençlerle buluşturuyoruz. İlk yıl Zeynep Bastık, Evrencan Gündüz ve Melike Şahin’in yer aldığı projemize ikinci yıl Can Bonomo, Edis ve Güliz Ayla, 2022’de ise Mabel Matiz, Buray ve Ecem Erkek dahil oldu. 2023’ün başında yaşadığımız deprem felaketinin ardından “Şarkılarda Sen” projemizde, Karsu ve Antakya Medeniyetler Korosu’nun Atamızın sevdiği şarkıları yorumlamasını arzu ettik. Böylece Karsu ile Antakya Medeniyetler Korosu’nun Çökertme ve Yemen Türküsü’nü birlikte yorumladığı duygu yüklü bir video hazırladık. 

Atamızın sevdiği şarkıları gençlerle buluşturmak için yola çıktığımız projede 4 yılı geride bıraktığımız için mutluyuz. Şarkılarda Sen’e dahil olacak sanatçılar ve seslendirecekleri eserlerin merakla beklenmesi ve heyecanla paylaşılması bizi gururlandırıyor. 2024’te 5. kez gerçekleştireceğimiz projemiz YouTube’da paylaşılan değerli bir içerik haline geldi. Youtube’da her yıl listeye girmemiz de bunun en büyük kanıtı. 19 Mayıs’ın yaklaşmasıyla birlikte beklenmeye başlanan videolardan birine dönüşen bu projemize 2020’den beri içten destek veren, sesi ve yorumuyla katkıda bulunan değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Millilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz

Trendyol olarak, sporun toplumların sosyo-ekonomik gelişiminde üstlendiği rolün bilinciyle hareket ediyor, bu kapsamda spora ve sporcularımıza desteklerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2022 yılında Türkiye Voleybol Federasyonu ile iş birliğine giderek Voleybol Milli Takımları’nın ana sponsoru olduk.

A Milli Kadın Voleybol Takımı’mızın dünya çapındaki Milletler Ligi ve Avrupa Şampiyonası’ndaki tarihi başarılarıyla büyük gurur duyduk. Tüm bu süreçlerde A Milli Kadın Voleybol Takımı’mızın yanında olduk, hep birlikte tribünden destekledik. 

Bu desteklerimizi Megastar Tarkan ile birlikte bir marş haline getirmek istedik. Tarkan’ın herkesin severek dinlediği ‘Öp’ şarkısını bir marş halinde getirmesi de son derece değerli oldu. 

‘Türkiye’nin Trendyol’u #MillilerinYanında’ mottomuz ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Millilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir