Yeniliği Aşkla Tasarlayan Arçelik'in İlklerle Dolu Başarı Hikayesi

Ülkemizin en önemli markalarından biri olan Arçelik, gerek Türkiye ve dünyada kendini kanıtlayan dünya standartlarında ürünleriyle gerekse teknolojik inovasyonlarıyla bugüne kadar hep adından söz ettirmeyi başardı. Gelin, hep birlikte Arçelik'in Sütlüce'deki bir fabrikadan dünyaya uzanan hikayesine göz atalım.

https://pazarlamasyon.com/turkiyede-sanayilesmenin-oncusu-koc-holdingin-kurulus-hikayesi/

1955 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan Arçelik'in öyküsü aslında 1935'li yıllara kadar dayanmaktadır. Çünkü Vehbi Koç, o zamanlarda bile beyaz eşya sektörüne yatırım yapmak için fırsat kovalıyor fakat hiçbir yerli veya yabancı yatırımcı bulamıyordu. Ancak yine de bu işi aklının bir köşesine koydu ve özellikle otomobil odaklı ticaretle uğraşmaya devam etti. 1946 yılına gelindiğinde Koç, ABD'ye gitti ve General Electric firmasıyla Türkiye'nin ilk ampul fabrikasını kurmak üzere bir anlaşma imzaladı. Amerikan sermayesinin Türkiye'deki ilk ortak girişimi olan bu yatırım, sadece Türkiye'yi yerli ışıkla aydınlatmakla kalmadı, aynı zamanda yeni ortaklıkların yolunu da aydınlattı.

General Electric firması ile ampul fabrikasında yakalanan sinerji, beyaz eşya sektöründe Vehbi Koç‘un umutlarını tazeledi ve 1955 yılında Sütlüce’de Vehbi Koç, Lütfi Doruk ve General Electric ortaklığıyla Arçelik kuruldu.

Henüz insanların yiyeceklerini kilerlerde sakladıkları ve buzdolabı kavramının pek bilinmediği bir dönemde üretimine buzdolaplarıyla başlayan Arçelik, halk tarafından büyük ilgi gördü. Ürünlerinin gördüğü bu büyük ilginin ardından, Arçelik beyaz eşya sektöründeki yeni ürünlere yöneldi ve Türkiye’de beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri sektörünün gelişmesinde temel lokomotiflerden biri haline geldi.

https://pazarlamasyon.com/e-ticaret-devi-trendyolun-basari-dolu-hikayesi/

Ev aletleri üretimine ağırlık verilmesi kararlaştırıldı ve soba üretimi ile faaliyete başlandı. 1959 yılında Ç-1 adıyla ilk çamaşır makinesi piyasaya sunuldu. Pazarlaması Beko Ticaret'e devredildi. Ayrıca bu ürünler, General Electric markasıyla Ortadoğu ülkelerine ihraç edilmeye başlandı.

Arçelik markalı soba, çamaşır makinesi ve buzdolaplarının ilanları Eli Acıman’ın kurduğu Faal Ajans tarafından hazırlandı. İlk ilanlar adeta bir kullanma klavuzu gibiydi. Ürünün her detayı anlatılmakta, buzdolabının nasıl kullanılması gerektiği izah edilmekteydi. Dolabın içinde hangi bölümde neyin tutulması gerektiği bile açıklanmıştı.

İlerleyen yıllarda ucuzluğun yarattığı talep, Arçelik’in mal yetiştirmekte zorlanmasına neden oldu ve 1968 yılında fabrika büyüyerek Çayırova’ya taşındı. 1975 yılında Eskişehir’de buzdolabı, 1979 yılında İzmir’de elektrikli süpürge, 1993 yılında Ankara’da bulaşık makinesi üretim tesisleri hizmete açıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy1Zl9ZliTQ

2002 yılına geldiğimizde, yeni yüzyılın inovasyon düşüncesiyle beraber Arçelik, ciddi bir kurumsal değişikliğe gitti ve yeni logosunu tanıttı. Bunu da bir reklam filmiyle duyurdu. Reklam filminde ayrıca hepimizin sonradan oldukça ilgisini çeken, Robot Çelik de tanıtıldı. Arçelik sonrasında Robot Çelik ile çok fazla kampanya gerçekleştirdi. Robot Çelik ile yapılan kurumsal imaj değişikliği ile beraber Arçelik 2000'li yıllarda ciddi bir sıçrama yaşadı ve sektörün öncüsü olmaya devam etti.

https://www.youtube.com/watch?v=liQYKKFr8qY&list=PLk2l3r5aLXeRXHfNeYRXwqjGlGfPaHiJ-

Günümüzde Arçelik, dünya çapında 27.000 çalışanı; Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Tayland’da olmak üzere 18 üretim tesisi; 34 satış ve pazarlama organizasyonu ve 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 145 ülkede ürün ve hizmet sunmaya devam ediyor.

Kariyer
Mavi kedi evleriyle patili dostları koruyor

Marka, "Miav" kedi evleriyle de hayvanları korumaya devam ediyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir