Yeniden Pazarlama Listeleri ile AdWords Performansınızı Yükseltin!

Yeniden pazarlama listeleri display network'ler de sıklıkla kullanılır. Search network'ler de ise nedendir bilinmez yeteri kadar önem verilip üzerine ciddi kurgular yapılmaz. Ben bu yazımda google arama ağı kampanyalarımızı yeniden pazarlama listeleri ile nasıl daha verimli hale getirebiliriz üzerine eğilmek ve size de ışık tutmak isterim. Gerek hepsiburada.com gerekse de n11.com tecrübelerimde arama ağı kampanyalarında yeniden pazarlama listelerini mutlaka kullandım. Segmente ettiğim listeler özelinde kitlenin değerine göre farklı bid stratejileri kullandım. Hatta bunun sonucunda elde ettiğimiz veriler geçtiğimiz aylarda Google tarafından bir başarı hikayesi haline getirildi. Bu tecrübeler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebilirim; sitenizi daha önceden de ziyaret etmiş kullanıcılar genellikle daha değerlidir ve dönüşüm sağlama şansı daha yüksektir. Bu sebeple bu kullanıcıları AdWords kampanyalarımıza ekleyerek doğru stratejilerle farklı tekliflendirme performansımızı arttıracaktır. 12695761_1537223916575401_1661893992_n Yeniden pazarlama listelerini (RSL) arama ağı kampanyalarında kullanarak edinebileceğiniz faydalar nelerdir maddeler halinde sizinle paylaşmak isterim;
  • RSL sayesinde segmente ettiğiniz kitleler için özel teklifler sunabilirsiniz. Bu sayede tekbir anahtar kelime listesi üzerinden farklı kitlelere farklı tekliflendirme yapabilirsiniz. Örneğin sitenizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcılara daha yüksek teklifler sunabilirsiniz.
12714200_1537223919908734_860226274_n
  • Özel bir ürün satıyorsanız ve bu ürünün tekrar satışı mümkün değilse, satın alma yapmış kullanıcıları hariç tutmak AdWords kampanyalarınızın performansını arttırmak için harika bir yoldur.
  • Jenerik anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetleri oldukça yüksektir. Ve bu kelimeler spesifik kelimeler kadar yüksek dönüşüm oranlarına sahip değildir.
Sitenize daha önceden gelmiş kullanıcıları bir liste haline getirip, jenerik kelimeleri bu kullanıcılar üzerinden tekliflendirebilirsiniz. Bu hem maliyetlerinizi kontrol altına almanızı sağlayacak hem de jenerik kelimelerden elde edeceğiniz dönüşüm oranlarını yükseltecektir. Google Analytics aracılığı ile kaynağa göre sitenizi ziyaret eden kullanıcıları farklı listeler haline getirebilirsiniz. (Email, Google organic, yandex vb) Kullanıcıları sitenizde gezdiği sayfalara göre segmente edip, gelen aramalarda kullanıcıya özel mesaj oluşturabilirsiniz. Örneğin nike ayakkabıları ziyaret etmiş kullanıcılar için bir liste oluşturduğumuzu varsayalım. Nike ayakkabı ile ilgili aramalara da bu listeyi eklediğimizi. Bu kullanıcı tekrar reklamınıza tıkladığında özel bir teklif içeren sayfa ile karşılaşırsa dönüşüm sağlama ihtimaliniz artmaz mı? -Bazı şehirlerde elde ettiğiniz dönüşüm sayısı daha yüksek olabilir. Kazak sattığınızı ve iklimi daha soğuk şehirlerin daha iyi dönüşüm getirdiğini analiz etmiş olun. Bu şehirlerden arama yapan kullanıcıları özel listeler haline getirdiğinizi ve kampanyanıza eklediğinizi var sayalım. Bu kullanıcıların dönüşüm sağlama ihtimali daha yüksek olduğu için bu listeler özelinde daha rekabetçi bir teklif stratejisi izleyebilirsiniz. Bazı ürünler karlılık anlamında yüksek getirili olmayabilir. Ya da çok ucuz fiyatlı ürünler olduğu için AdWords tarafında yüksek paralar harcadığınızda zarar ediyor olabilirsiniz. Bu ürün gruplarına yeniden pazarlama listeleri ekleyerek tekliflerinizi azaltabilir ve reklamları daha uygun fiyatlı hale getirebilirsiniz. Görünürlüğünüzü de kaybetmemiş olursunuz. Brand kampanyalarınızı ikiye ayırabilirsiniz. Bunlardan birinde sitenizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcıları hariç tutup diğer kampanyaya dahil ederek performans analizi yapabilirsiniz. Ayrıca kitlelere metinlerdeki mesajları özelleştirebilirsiniz. Rakip marka aramalarında çıkılan reklamlarda performans elde etmek oldukça zordur. Ama sitenizi daha önceden ziyaret etmiş ve rakibinizi arayan kullanıcıları cezbedici bir havuçla tekrar yakalamaya çalışırsanız hem mevcut müşterinizi kaptırmamış hem de rakip aramalarından dönüş elde etmiş olursunuz. Son olarak farklı teklif stratejileri geliştirmek istemeseniz bile, oluşturacağınız farklı kullanıcı listelerini kampanyalarınıza eklerseniz, hangi kitlenin daha iyi performans gösterdiğini analiz edebilir, pazarlama stratejilerinizi bu veriler ışığında oluşturabilirsiniz. Mevcut satışları arttırmak, sitenizi önceden ziyaret etmiş kullanıcıları tekliflendirerek dönüşüm oranlarınızı yükseltmek ve maliyet tasarrufu sağlamak için yeniden pazarlama listelerini arama ağı kampanyalarınızda mutlaka kullanmanızı öneririm!
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir