Yeni teknoloji ve çözümler pazarlama kampanyalarının anlık tepki alma kabiliyetini artıracak

BluTV CMO'su Merve Naz Atmaca ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Sektörel Kategoriler Bölümü jüri görevini üstlenecek olan BluTV CMO'su Merve Naz Atmaca ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Yeni teknoloji ve çözümler pazarlama kampanyalarının anlık tepki alma kabiliyetini artıracak
Pazarlama teknolojilerinin, nesnelerin internetinden yapay zekâya kadar pek çok alandaki gösterdiği gelişimden yola çıkarak pazarlama stratejilerini, bu trendler doğrultusunda yakın gelecekte nasıl bir dönüşüm bekliyor sorusunu ChatGPT’ye yönelttim, bizlere verdiği cevap şu şekilde oldu:

"Pazarlama teknolojilerindeki gelişim kanal bazlı yetkinliklerden müşteri yolculuğunun tamamına hizmet eden bir yaklaşıma doğru önemli bir geçiş gösteriyor. Bu pazarlamacıların müşteri yaşam döngüsü boyunca "doğru anlarda" müşterileri kazanmasını sağlayan bir yaklaşım."

ChatGPT’ye katılmamak mümkün değil, benim bundan sonraki beklentim yapay zekâ ve uygulamalarının sadece kavramsal olarak kalmaması.

Nesnelerin interneti ile toplanan büyük veriyi işleyen yapay zekâ ile desteklenen tüketici davranışı tanımlama algoritmalarının hızlandırıcı etkisini yaşıyoruz. Bu yetkinlikler artık kanal bazında yeterli gelmiyor ve müşteri yolculuğunun tümünün kapsanması stratejik öncelik olarak görülüyor. Bu şekilde daha iyi hedefleme, daha iyi tahminler, daha iyi analizler ve daha iyi ölçümler mümkün olacak.

Yeni teknoloji ve çözümler, pazarlama kampanyalarının başarısını ölçmek için özel veri toplama ve anlık tepki alma kabiliyetini de artıracak. Yapay zekâ sayesinde daha çok sayıda pazarlama analiz ve uygulaması otomatik işler hale gelebilecek, üreteceği akıllı geri bildirimlerle öğrenerek çok hızlı uzmanlaşacak. Bu da pazarlama aksiyonlarının daha verimli hale gelmesini sağlayacak.

Markalar, "dijital öncelikli yaklaşımı" benimsemek durumunda kaldılar
Pandemi sebebiyle herkesin yaşamını değiştirmesi gereken bir süreçten geçildi. İnsanlar daha fazla evde kaldı, internet kullanımı arttı, bu da online alışveriş ve dijital reklamların daha çok kullanılmasına neden oldu. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan “yeni normal” kavramı, pazarlama teknolojilerinin adaptasyonunun hızlanmasında çok etkili oldu.

Dijitale doğmuş markalar da dijitale adapte olmaya çalışan markalar da yeni normal düzende "dijital öncelikli yaklaşımı" benimsemek durumunda kaldılar. Bu durum en küçük işletmelere kadar yayıldı ve herhangi bir ölçekteki işletme için rekabetçi kalabilmenin ilk şartı dijital iletişim ve satış kanallarına adapte olabilmek haline geldi. Dijital reklamlar işletmelerin daha önce olmadığı şekilde hedef kitleleri ile etkileşime geçmesini kolaylaştırdı. Dolayısıyla bu alanlara yatırımlar önceliklendirildi. Bireysel kullanıcılar için ise sosyal medyanın kullanımı ve önemi daha da arttı.

MarTech Awards pazarlama teknolojilerinin bilinirliğine ve tanıtılmasına kavramsal olarak destek sağlıyor
MarTech Awards, pazarlama teknolojilerinin bilinirliğine ve tanıtılmasına kavramsal olarak destek olmanın yanı sıra, ödül verdiği kategorilerle de pazarlama teknolojileri çatısı altındaki dikeyleri tanımlıyor ve en başarılı örneklerinin geniş kitlelere yayılmasına ve ilham olmasına katkı sağlıyor. 

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir