Yeni renk hikâyeleri: Trend Beyond Colours

Nippon Paint Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ, Nippon Paint’in globalde 2015 yılından beri sürdürdüğü renk trendlerine yön veren "Trend Beyond Colours" projesini anlattı.

Dünya tarihinde ilk kez 8 milyar insan, aynı anda hem sağlıklarını hem de yaşam standartlarını korumak durumunda kaldı. Okullar, iş yerleri, yollar, hava alanları, marketler, mağazalar, kamusal alanlar sosyal izolasyon zorunluluğu nedeniyle boşalırken evler yaşam merkezleri haline geldi. Sürekli evde kalmak hem tüketim kanallarımızı hem de önceliklerimizi değiştirdi.

Pandemi bulutları dağılmaya başlarken hem tüketicilerin hem pazarlamacıların önünde çok esnek bir süreç uzanıyor. Pandemi yavaşlasa da belirsizlik atmosferinin dağılması psikolojik olarak hemen gerçekleşmeyebilir. Yine de uzun vadeli planlar ile kısa vadeli planlar birbirini tamamlayacak şekilde çalıştırılabilir.

Bu yılın başlarında Forbes’un Ajans Konseyi, 2022’de pazarlama dünyasında öne çıkacak 10 unsuru şöyle sıraladı: Daha uzun vadeli influencer-marka ilişkileri, diyaloğa dayalı ticaret, deneyimsel e-ticaret, doğru dijital uygulamalar, interaktif içeriğin yükselişi, niyet izleme, influencer pazarlamanın devam eden yükselişi, iş seyahati ve yüz yüze görüşmelerin yeniden başlaması, yeni VR tabanlı yazılım araçları ve uygulamaları, takım çalışması ve işbirliğinin yeni yöntemleri.

Bu 10 maddenin ifade ettiği üzere trendlerin, tüketici davranışlarının hızla değiştiği, dijital dönüşümünün devam ettiği günümüz pazarlama dünyasında pazarlamanın rolü de büyüyüp genişliyor. Müşteri deneyimini bir bütün olarak ele almalıyız. 

Nippon Paint’in globalde 2015 yılından beri sürdürdüğü renk trendlerine yön veren "Trend Beyond Colours" projesini bu yıl ilk kez Türkiye’de duyururken müşteri deneyimi yaklaşımı içindeki tüm araçları kullanmak istedik. Yaşam alanlarına harikalar katan ve renkten daha ötesini arayanların çözüm ortağı olan Nippon Paint markamız birincil olarak iç mimar, mimar, tasarımcılar ve gusto sahibi son tüketicileri hedefliyor. Bu doğrultuda 2020 yılında Nippon Paint Türkiye pazarına girdikten sonra mimar, iç mimar ve tasarımcıların akıl ve gönül payını kazanmak için pazarlama ve iletişim yatırımlarına başladık Bu yöndeki çalışmalarımız Trend Beyond Colours ile çok kapsamlı bir nitelik kazandı.

Deneyimin sürekliliğini hikâyeler sağlıyor
Pazarlamacının rolü artık kreatifler, medya planlama ve iletişimle sınırlı değil, pandemi öncesinden başlayan pandemi ile birlikte hız kazanan ve dönüşü artık mümkün olmayan dijital satınalma davranışı, müşteri deneyimini zenginleştirmek için birçok olanak sunuyor 

Pazarlamada bireysel kampanyalardan sürekli hikaye anlatımına geçiş yapılıyor. Bunun için markamızın fonksiyonunun ve paydaşlarının da yeni dönemin ihtiyaçlarına göre tanımlaması ve onlarla uzun süreli bir iletişim yolculuğuna çıkmasını hedefledik... Projemizi hikayelerle tüketicilere anlatmak ve onların hikayeleriyle projeyi büyütme yoluna gitmeyi tercih ettik.

Nippon Paint olarak her yapıda ve her alanda kullanabileceğimiz özel boyalarımızla yaşam alanlarında ve özgün tasarımlarda fark yaratmayı amaçlıyoruz. Asya’nın lider boya markası olarak renkler en önem verdiğimiz konulardan birini oluşturuyor. Çözüm ortağı olma yaklaşımımızla global marka, 140 yılı aşkın tecrübemizle köklü marka, Greenguard Gold sertifikamızla insan sağlığını önemseyen ürünler üreten güvenilir bir marka olarak Türk tüketicisinin ilgisini güçlendirmek üzere çalışıyoruz. 

Nippon Paint’in, biçim ve içeriği ile güçlü bir öneri olarak getirdiği “Yeniden Başla” başlıklı Trend Beyond Colours 2022-23 projesini ilk kez lsunarken onun güçlü önerisine yakışan bir iş birliği ile ilerlemek istedik. 4 kıtada 27 ülkede faaliyet gösteren Asya’nın lider boya markası Nippon Paint, Trend Beyond Colours 2022-23 projesi ile renkler, konseptler ve hikayeler aracılığıyla renk trendlerine yön vermeyi amaçlıyor. Pazarlama stratejimize devam ederek 2022-2023 renk trendlerini ve hikayelerini, iç mimar ve tasarımcılarla birlikte anlatmak, Nippon Paint’in renk konusundaki gücünü ortaya koymak üzere yola çıktık.

Globaldeki yaklaşımdan farklı olarak, Türkiye pazarında yeni olmamız sebebi ile renk uzmanlığımızın  lansmanı için bütünsel bir öneri olarak Trend Beyond Colours 2022-23 renklerini yorumlamak üzere birbirlerini tamamlayabilecek, uyumlu, geçmiş çalışmaları ve tarzıyla da markaya ve projeye uyabilecek iç mimar ve tasarımcılarla anlaşmaya karar verdik.

Yaşam alanlarına harikalar katan ve renkten daha ötesini arayanların çözüm ortağı olan bir boya markası olarak, hedef kitlemiz olan mimarlar, iç mimarlar ve tasarımcılardan dördü ile bir araya geldik. Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip olmanın yanı sıra çok geniş bir renk yelpazesi bulunan Nippon Paint renkleriyle onların hayallerini buluşturduk.

Çoğalan renk hikâyeleri yarattık
Nippon Paint’in “Yeniden Başla”maya davet eden Trend Beyond Colours projesi globalde dört konseptte altında tüm trendler ve dördü anahtar renk olmak üzere 44 adet rengi ele alıyor. Yeniden Başla; önümüze çıkacak durumlara bizleri hazırlayan, biraz soluklanıp en baştan başlamamız için teşvik eden kolektif bir hareketi temsil ediyor. Farklı sektörleri ve toplulukları geçmişin zincirlerinden kurtarıp, dünyaya yepyeni bir pencereden bakmaları için cesaretlendiriyor.

Biz Türkiye olarak iş birliği yaptığımız iç mimar ve tasarımcılarla birlikte coğrafyamızın, tarihimizin ve kültürümüzün de renklerini katmak istedik. Trend Beyond Colours 2022-23 projesinin Türkiye lansmanında iç mimar ve tasarımcılarla yapacağımız iş birliğimizin hero ismi olarak EDIDA 2021 Tasarım Ödülleri'nde Yılın En Başarılı İç Mimarı Seçilen Hakan Helvacıoğlu ile bir araya geldik. Hakan Helvacıoğlu’nun Yeşim Kozanlı, Sami Savatlı ve Esra Kazmirci’yi projeye dahil etmesiyle müthiş bir yaratıcı süreç başladı.  

Dört tasarımcı kendi temasını seçtikten sonra hem Trend Beyond Colours  hem de Nippon Paint’in diğer renk kaynaklarını kullanarak kendi 40’ar renklik renk paletleriyle projeyi yeniden yorumladılar. Böylece projenin kapsamını genişlettik. Seçilen 40’ar rengin 10’arına iç mimar ve tasarımcılar özel renk isimleri verdi ve bu renklerin tescillerini aldık. 

Hakan Helvacıoğlu’nun “Yansıt” konseptli paletinde doğadan kalbe işleyen tutkunun rengi Yanık Toprak Kırmızısı, ormanın gölgesi ve doğanın mucizesi Liken Yeşili, anılardaki lezzet/damaklardaki hoş sada Yenibahar Sarısı, suskunluğun, zamansızlığın, gece ile gündüzün barıştığı Alacakaranlık Mavisi gibi çağrışım gücü yüksek renklere yer aldı. 

Sami Savatlı’nın “Canlan” renk paleti ise doğanın yeşil ve mavinin ötesine geçen renklerine odaklandı: Arıların bin bir emekle yaptığı balın geçirgen parlak rengi Acı Bal, Orta Asya’nın toprağı ve ateşinin kızıllığı Mongol Ateşi, madenlerin sertliği ve keskin parlak renkleri gümüşün ışıltısı Platonik Gümüş, Osmanlıdan günümüze uzanan değerli taşların hanedanla özdeşleşmiş renkleri Hanedan Yeşiline ilham verdi.

Umut ve iyimserlik hikâyelerini büyüteceğiz
Trend Beyond Colours’ı dört değerli iç mimar ve tasarımcının enerjisi ve kimyasıyla iki yılda bir globaldeki ülkelerde hayata geçirilen standart bir proje olmanın ötesine taşıdık. Heyecan ve gurur duyduğumuz bir iş birliği ile sunduğumuz Trend Beyond Colours projemizi yıl boyunca ve devamında da konuşmaya, iletişimini yapmaya devam edeceğiz. İş birliği yaptığımız her iç mimar ve tasarımcıyla farklı etkinlikler ve projeler gerçekleştiriyoruz. Projenin iletişimini artıracak pek çok araçla Trend Beyond Colours’un umut ve iyimserlik odaklı tasarımlarından ilhamla yeni renk hikayeleri oluşması için kişilere destek olacağız.

Türkiye metaverse'e hazır mı? [Araştırma]

Kuantum Araştırma’nın Pazarlamasyon için gerçekleştirdiği “Metaverse Kavramı Araştırması”; toplumda ve işletmelerde metaverse kavramı konusundaki algıya ve bilgi düzeyine ışık tutuyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir